Zpravodajství

Prasečí chřipka znovu útočí! Zemřel první člověk

Prasečí chřipka znovu útočí! Zemřel první člověk
Zdroj: Mediafax

Na prasečí chřipku zemřel první pacient v nové sezóně 2011/2012. Agentuře Mediafax to v pátek potvrdila primářka epidemiologie pražské nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.

Podle informací z Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) jde o ženu narozenou v roce 1973, u níž se první příznaky onemocnění objevily 17. října.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyměňte svého lékaře, dokud je čas

Takzvaná prasečí nebo mexická chřipka je novým typem chřipkového viru, který se poprvé objevil v Mexiku v březnu roku 2009. Jedná se o respirační onemocnění způsobené chřipkovým virem kmene A/H1N1. Virus obsahuje geny lidské, ptačí a prasečí chřipky.

První případy nemoci byly hlášené 18. března 2009. Onemocnělo několik stovek lidí ve třech oblastech Mexika a sedm občanů Spojených států amerických.

Do České republiky se virus dostal v květnu 2009, přivezl jej 29letý pilot z Prahy, který se vrátil z New Yorku. Po vyšetření ve FN Motol byl odeslán do domácí izolace. V říjnu téhož roku pak na mexickou chřipku zemřel první pacient.
 

Do března 2010 v Česku zemřelo s infekcí mexické prasečí chřipky v těle 102 lidí. V další chřipkové sezoně od konce roku 2010 se jednotliví lidé, kteří zemřelí v souvislosti s mexickou chřipkou, přestali počítat. Stalo se tak proto, že virus A/H1N1 se začal šířit jako dominantní chřipkový virus v Česku. Za tuto zmíněnou sezónu (přelom roku 2010/začátek roku 2011) prokazatelně přímo na chřipku zemřelo 22 lidí.
 

Chřipkový kmen A/H1N1 měl na svědomí dvě třetiny tuzemských nákaz.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz