Klimatická konference v jihoafrickém Durbanu se v neděli dohodla na znění smlouvy, která nahradí Kjótský protokol. Platit by měla začít nejpozději v roce 2020, informují agentury Reuters a AFP.
Nová dohoda uvaluje přísnější limity pro vypouštění skleníkových plynů.
Členské státy OSN by ji měly ratifikovat do roku 2015. Platit by měla začít o pět let později.
Současné mezinárodní dohody podle expertů vedou k zvýšení globální teploty o více než 3,5 stupně Celsia oproti době před průmyslovou revolucí.
Smlouva z Durbanu by měla zajistit, aby se teplota nezvýšila o více než dva stupně.
Práce na nové smlouvě ale ještě nejsou u konce. OSN musí příští rok vypracovat harmonogram přijetí dokumentu jednotlivými členskými státy. Rovněž ještě zbývá určit, jak bude dohoda vymáhána a jak se na jejím plnění budou podílet bohaté a chudé státy.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz