APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Vědci v Durbanu zachraňují planetu

Klimatická konference v jihoafrickém Durbanu se v neděli dohodla na znění smlouvy, která nahradí Kjótský protokol. Platit by měla začít nejpozději v roce 2020, informují agentury Reuters a AFP.

Nová dohoda uvaluje přísnější limity pro vypouštění skleníkových plynů.

Členské státy OSN by ji měly ratifikovat do roku 2015. Platit by měla začít o pět let později.

Současné mezinárodní dohody podle expertů vedou k zvýšení globální teploty o více než 3,5 stupně Celsia oproti době před průmyslovou revolucí.

Smlouva z Durbanu by měla zajistit, aby se teplota nezvýšila o více než dva stupně.

Práce na nové smlouvě ale ještě nejsou u konce. OSN musí příští rok vypracovat harmonogram přijetí dokumentu jednotlivými členskými státy. Rovněž ještě zbývá určit, jak bude dohoda vymáhána a jak se na jejím plnění budou podílet bohaté a chudé státy.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz