Zpravodajství

Hongkong obchází hrůza. Museli zavřít školu kvůli ptačí chřipce!

V Hongkongu zavřeli v pátek školu, ve které nalezli nemocného ptáka. Následný test na virus H5 stojící za ptačí chřipkou byl pozitivní, píše agentura AFP.

Osmačtyřicetiletá školnice našla nemocného černohlavého racka na pozemku venkovské školy v oblasti zvané New Territories nedaleko hranice s pevninskou Čínou. Pták následujícího dne zemřel a testy u něj prokázaly přítomnost viru H5, který je přenosný na člověka.


Žena, která s ptákem manipulovala bez jakékoliv ochrany, dostala horečku, bolení krku a průjem, ale testy na ptačí chřipku u ní dopadly negativně.

ČTĚTE TAKÉ:

PTAČÍ CHŘIPKA opět udeřila! V Nizozemí vybíjejí kuřata


"Ještě čekáme na výsledky testů jejího 11letého syna, měli bychom je dostat během dne," uvedl mluvčí nemocnice, která vyšetřuje obě podezření na ptačí chřipku.


Škola je zavřená do odvolání, provádí se v ní desinfekce a úřady se snaží vystopovat všechny obyvatele, kteří mohli s nemocným ptákem přijít do styku.


Hongkong byl prvním epicentrem ptačí chřipky v roce 1997. Následkem nemoci způsobené zmutovaným virem tehdy v Hongkongu zemřelo šest osob. Miliony chovných či domácích ptáků byly ze strachu z chřipky vybity.

PSALI JSME:

Ptačí chřipka je po roce v Evropě. Řádí u Dunaje


Naposledy se v Hongkongu objevila ptačí chřipku přenesená na člověk u devětapadesátileté ženy v roce 2010.


Obyvatelé Hongkongu mají z infekčních nemocí velký strach. Kromě ptačí chřipky městský stát zasáhla i epidemie těžkého akutního respiračního syndromu SARS. V roce 2003 zemřelo na tuto nemoc dýchacích cest 300 osob. Po celém světě zemřelo dalších 500 nemocných.


Ptačí chřipka patří do kategorie nemocí přenosných ze zvířete na lidi, ale pravděpodobnost nakažení člověka je nízká. Odborníci se však obávají, že kdyby virus zmutoval a byl snáze přenosný z člověka na člověka, vyvolalo by to pandemii, při níž by mohly zemřít miliony lidí.

maš, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz