Zpravodajství

Václavské náměstí má poprvé svůj vánoční strom

Václavské náměstí má poprvé svůj vánoční strom
Zdroj: Mediafax

Na Václavském náměstí v centru Prahy se v pátek pár minut po 17. hodině rozsvítil první vánoční strom v novodobé historii náměstí. Strom stojí v horní části náměstí před palácem Fenix a současně se tam otevřely tradiční vánoční trhy.

"Já jsem velmi rád, že jsme udělali krok k tomu, aby se z Václavského náměstí stalo klidné místo pro procházky a rodiny," uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který živý strom osobně spolu se starostou Prahy 1 Oldřichem Lomeckým (TOP 09) rozsvítil. "Ten strom je také jako dárek soše svatého Václava, která bude mít příští rok sto let od své instalace," dodal Svoboda.
 

Primátor Svoboda se starostou Prahy 1 rovněž asistovali u zapalování Betlémského světla, jednoho ze symbolů svátků Vánoc. Lidem pak dal magistrát sváteční dny bez aut a zklidnění Václavského náměstí tak, aby to nebyla jen odbočka z magistrály. Rozsvícení stromu bylo totiž součástí akce "Václavské náměstí bez aut", kdy po všechny tři vánoční svátky nebudou moci na celém náměstí od 11.00 do 22.00 jezdit automobily.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Ohavný stromek musel po dni pryč! Rozzuřil i starostu

 

Starosta Lomecký (TOP 09) shromážděným lidem také popřál klidné Václavské náměstí a hezké svátky. "Cílem akce je oživit tento prostor," sdělil už dříve.
 

Rozsvěcování stromu pak doplnilo i krájení tradičního valašského frgálu. Toho se opět ujali Svoboda s Lomeckým, kteří si s pochoutkou o průměru jeden metr hravě poradili za pár minut. Okolostojící lidé pak dostali koláč na ochutnání. Došlo také na zpěv - několik koled pod vánočním stromem zazpívali strážnici pražské městské policie.
 

Městská část páteční akcí reagovala na poptávku lidí, kteří chodí tradičně na Staroměstské náměstí a volali po rozšíření vánoční atmosféry i na dalších místech.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Vánoční strom za 40 milionů korun? Tady je!

 

Václavské náměstí už je také plné stánků s vánočním sortimentem. Nechybí občerstvení, cukroví, vánoční pečivo, šunka nebo například guláš. Na Václavském náměstí bude na Štědrý den starosta Prahy 1 rozdávat rybí polévku. Městská část během Vánoc neplánuje na Václavském náměstí žádný kulturní program.
 

Další organizátoři ze sdružení Sdružení Nového Města pražského však ve spolupráci s Pražskou informační službou akce plánují. Lidé se tak mohou těšit na to, že po dobu vánočních svátků bude náměstím procházet ponocný a ohlašovat troubením na trubku novou hodinu. Každý den ve 14, 16 a 18 hodin budou u vánočního stromu připraveni průvodci, kteří zdarma na prohlídce ukážou zájemcům celé Václavské náměstí a povyprávějí o jeho historii.
 

Na Štědrý den se od 22 hodin na náměstí bude konat venkovní bohoslužba, kterou povede farář Antonín Klaret Dubrowski z Řádu mešních bratří Františkánů.
 

Trhy i doprovodný program končí 26.prosince.

tn.cz / mediafax / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz