Zpravodajství

Zemřel Václav Havel! První prezident České republiky

Zemřel Václav Havel! První prezident České republiky
Zdroj: Mediafax

Zemřel bývalý prezident České republiky Václav Havel. Dlouho se potýkal se zdravotními problémy.

V posledních chvílích byla s exprezidentem Václavem Havla jeho manželka Dagmar a řádová sestra boromejka, sdělila v neděli odpoledne Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Václav Havel zemřel ve spánku v neděli v ranních hodinách.

"V jeho poslední chvíli s ním byla jeho manželka Dagmar a jedna ze sester boromejek, které se o něj také v posledních měsících staraly," uvedla Tančevová v prohlášení na webových stránkách.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Exprezidenta už od března sužoval zánět dýchacích cest. Poslední týdny strávil kvůli vleklým dýchacím potížím na chalupě Hrádečku u Trutnova, kde se o něj staraly řádové sestry.

ČTĚTE TAKÉ:

Kdo byl Václav Havel? Spisovatel, dramatik, prezident

Premiéra Petra Nečase (ODS) zastihla zpráva o úmrtí exprezidenta Havla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Je to obrovská ztráta, která mě osobně zasáhla," uvedl v reakci premiér Petr Nečas.

"Samozřejmě si od nás zaslouží tu nejvyšší úctu a ze strany státu i ty nejvyšší možné pocty. Ale velmi prosím, aby tato věc nebyla v příštích minutách a hodinách mediálně rozebírána, mějme, prosím, úctu k panu prezidentu Havlovi a k jeho blízkým. Mějme úctu k jejich bolesti a žalu," reagoval na dotaz, zda bude Havel mít státní pohřeb.

Podle informací z rodinných kruhů zemřel Václav Havel v neděli v ranních hodinách. Exprezidenta Václava Havla už od března sužoval zánět dýchacích cest. Poslední týdny strávil kvůli vleklým dýchacím potížím na Hrádečku u Trutnova.

Podívejte se na vzpomínkové video s Václavem Havlem:

ČTĚTE TAKÉ:

UNAVENÝ HAVEL i přes SLABOST oslavil 75. NAROZENINY

Minulý týden přijel Václav Havel do Prahy, aby se zde setkal se svým přítelem a tibetským duchovním vůdcem Dalajlamou. I v posledních týdnech byl Václav Havel aktivní a velmi se zajímal například o nepokoje, které vyvolaly nedávné volby v Rusku.

Václav Havel se narodil 5. října 1936. Havel byl kritik komunistického režimu, dramatik a politik. V době komunismu se pohyboval v prostředí disentu a byl i ve vězení.

Václav Havel, "náš" prezident. Zde můžete kondolovat

V listopadu 1989 se Václav Havel stal vůdčí osobností politických změn a tváří sametové revoluce. Jako kandidáta Občanského fóra zvolilo 29. prosince 1989 ještě komunistické Federální shromážděním Havla prvním československým demokratickým prezidentem.

Podruhé byl zvolen prezidentem po prvních svobodných volbách 5. července 1990. Když bylo jasné, že federace se Slovenskem spěje k rozdělení, odstoupil 20. července 1992 ze své funkce a na několik měsíců se z politického života stáhl. Dne 26. ledna 1993 zvolila Poslanecká sněmovna Václava Havla prvním prezidentem České republiky.

V prezidentském úřadě byl vnímán kontroverzně. Jedním z jeho prvních kroků byla rozsáhlá amnestie, při které byly propuštěny dvě třetiny kriminálních vězňů. Političtí vězni se na svobodu dostali ještě před jeho nástupem do funkce. Významná část české veřejnosti nesouhlasila s počtem udělených milostí a s udělením milostí, které zasáhly do soudních procesů proti Havlovým známým.

Podívejte se, jak Václav Havel skládal svůj první prezidentský slib:

tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz