V první den státního smutku se ke smrti prvního českého prezidenta Václava Havla vyjadřují osobnosti z politického i kulturního života. Podívejte se, co říkají.
Reportérovi TV Nova řekl pár slov umělec a člen dřívějšího Federálního shromáždění Micheal Kocáb. Byl to právě on, kdo tam navrhl, aby se zesnulý Václav Havel stal prezidentem země.
Michael Kocáb promluvil o zahájení státního smutku i o převozu těla Václava havla na Pražský hrad.
Podívejte se na video, které zachycuje rozhovory s osobnostmi
"Je to veliká satisfakce celého Havlova života, která ukazuje, koho jsme vlastně mezi sebou měli. Možná, že jsme si ho dokázali málo vážit. Podle reakcí světa skutečně vidíme, že se jednalo o výjimečnou osobnost světového formátu, která byla schopna duchovně obohatit náš život. Václav Havel vnesl do našeho života kromě pevného a zásadního postoje i laskavost a přátelství," řekl Michael Kocáb.
Pár slov řekl také disident a ministr obrany Alexandr Vondra:
"Je to loučení země a společnosti národa s prvním českým prezidentem a já jsem velmi rád, že to má jak civilní, tedy občanskou část, tak i velkou oficiální část. Armáda se bude loučit s vrchním velitelem. Václav Havel byl vrchním velitelem českých vojsk 12 let."
PSALI JSME:
Tři dny smutku za prezidenta. Co vás čeká? PŘEHLED
Ke smrti promluvili také obyčejní lidé. Ti přicházeli do průvodu za rakví s tělem Václava Havla z různých důvodů.
"Já bych chtěla uctít památku Václava Havla a pochod je možnost, jak vyrazit i s dětmi,“ řekla reportérce TV Nova jedna česká maminka.
"Udělala tady hrozně moc věcí, jiných prezidentů takových není,“ vyjádřila se zase mladá dívka.
"Ten člověk obětoval všechno a udělal nejvíc, co mohl do posledního dechu. Je mi to všechno opravdu hrozně líto. Je to vzor. Byl jediný, který se dokázal postavit proti tomu všemu,“ podotkla na kameru starší oslovená paní.
"Byl to pravděpodobně po prezidentu Masarykovi jeden z nejdůležitějších našich politiků,“ řekl pro změnu pán středního věku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz