Zpravodajství

Komise potvrdila, že atentátník Breivik je nepříčetný!

Komise potvrdila, že atentátník Breivik je nepříčetný!
Zdroj: TN.cz

Sedmičlenná norská komise ve čtvrtek potvrdila závěry psychiatrického vyšetření, podle něhož není Anders Behring Breivik odpovědný za zabití 77 lidí, protože byl v době útoků nepříčetný. Informuje o tom agentura Reuters.

Komise poslala obvodnímu soudu v hlavním městě Oslo dopis, v němž uvádí, že nemá "žádné podstatné komentáře" k psychiatrické zprávě zveřejněné na konci listopadu. Norská stanice NRK ve středu přitom informovala, že tři ze členů komise mají "velké námitky" k původní zprávě. NRK ale svůj zdroj nejmenovala a dopis komise soudu nic takového nenaznačuje.


Zpráva má 243 stran. Dvojice psychiatrů v ní - po třinácti rozhovorech s Breivikem, po prostudování 130 hodin policejních výslechů a po analýze policejní dokumentace o útocích - Breivika diagnostikovala jako psychotika.

ČTĚTE TAKÉ:

Šílenec Breivik zpochybnil diagnózu lékařů


Breivik diagnózu psychiatrů na začátku prosince zpochybnil s tím, že "obsahuje faktické chyby a lži a že jeho výroky jsou vytržené z kontextu".


Soudní proces s Breivikem má být zahájen 16. dubna 2012. Soudce se může rozhodnout, bude-li mít nějaké pochybnosti o závěrech psychiatrické zprávy, zda požádá o nové vyšetření.


Dvaatřicetiletý Breivik spáchal 22. července bombový útok na vládní budovy v Oslo, při němž zemřelo osm lidí. Pak se přesunul na nedaleký ostrov Utöya a začal střílet na účastníky letního kempu sociální demokracie. Za hodinu a půl zabil 69 lidí.

PSALI JSME:

"Necítím se vinen" prohlásil u soudu Breivik


Byl to největší masakr v poválečném Norsku. Breivik je přesvědčen, že vraždil pro záchranu Norska a celé Evropy před hrozbou multikulturní společnosti a islámu.


Kdyby byl Breivik uznán za příčetného, mohl by v Norsku dostat maximální trest 21 let vězení. Trest by ale mohl být opakovaně prodlužován, pokud by justice dospěla k závěru, že je pro společnost nebezpečný.

maš, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz