Zpravodajství

Ptačí chřipka je ZPÁTKY! Muž (39) se nakazil v Číně.

Řidič autobusu z čínského Šenzenu onemocněl ptačí chřipkou. Jde o první případ této nemoci v Číně za poslední rok a půl, informuje v sobotu agentura AFP a Reuters.

Desetimilionové město Šenzen, odkud nemocný muž pochází, sousedí s Hongkongem, který v polovině prosince nahlásil tři případy nakaženého ptactva.
 

Řidič autobusu Čchen dostal vysoké horečky 21. prosince. O čtyři dny později mu lékaři v nemocnici diagnostikovali těžký zápal plic. Testy prokázaly, že devětatřicetiletý muž onemocněl virem ptačí chřipky H5N1. Podle úřadů se muž nedostal do přímého kontaktu s ptáky měsíc před onemocněním, ani neopustil město. Podle místního deníku neonemocněl ptačí chřipkou nikdo ze 120 lidí, kteří s Čchenem byli v kontaktu před jeho smrtí.

ČTĚTE TAKÉ:
Hongkong obchází hrůza. Museli zavřít školu kvůli ptačí chřipce!

 

Virus H5N1 je pro lidi smrtelný v 60 procentech případů. Mezi symptomy patří horečka, kašel, bolest v krku, zápal plic a onemocnění dýchacích cest. Nákaza se ale nepřenáší mezi lidmi. Světová zdravotnická organizace nezaznamenala případ přenosu z člověka na člověka od roku 2003, kdy se tento virus znovu objevil.
 

Čínské a hongkongské úřady úzce spolupracují od 21. prosince, kdy Hongkong nakázal vybití drůbeže v souvislosti s třemi případy nákazy. Hongkongské úřady před infekcí varují. Dvě školy byly uzavřeny poté, co se na jejich pozemcích našli mrtví nakažení ptáci.
 

Riziko nákazy ptačí chřipky v Číně je vysoké, protože Čína chová velké množství drůbeže. Navíc je ve venkovských oblastech obvyklé, že lidé a drůbež žijí pohromadě v jednom stavení.
 

Poslední čínský případ ptačí chřipky pochází z června 2010, kdy mladá těhotná žena na onemocnění zemřela v provincii Chu-pej. Od roku 2003 zemřelo na ptačí chřipku celkově 40 lidí po celém světě, z toho 26 právě v Číně.
 

Od roku 2003 zemřelo na ptačí chřipku celkově 336 lidí po celém světě. Vědci se obávají, že mutací by z H5N1 mohl vzniknout nový virus, který by se snadno přenášel mezi lidmi a mohl by způsobit miliony úmrtí.

tn.cz / mediafax / gar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz