Zpravodajství

Začala tříkrálová sbírka. Jak můžete pomoci?

Ulice českých měst a obcí opět ovládnou tři králové. Dobrovolníci převlečení za Kašpara, Melichara a Baltazara budou v domácnostech vybírat příspěvky na charitu. Přispět můžete i zasláním DMS.

Do ulic českých a moravských obcí vyrazí v pondělí první dobrovolníci z celkového počtu asi padesáti tisíc, kteří budou vybírat peníze na podporu nemocných, handicapovaných a seniorů. Začíná největší dobrovolnická akce v ČR, Tříkrálová sbírka, kterou organizuje Charita ČR, informuje její web.

 

"Mám velkou radost, že sbírku čeká již symbolický 12. ročník a těší se každým rokem stále větší důvěře. Považuji to za velký závazek nejen vůči našim dárcům, ale také vůči našim koledníkům a sbírkovým asistentům, kteří dobrovolně bez nároku na jakoukoliv odměnu obětují svůj čas a obrovské úsilí pro druhé," uvedl ředitel Diecézní charity Brno (DCHB) a Charity ČR Oldřich Haičman.

 

Peníze na Tříkrálovou sbírku vybírají koledníci, kteří chodí v přestrojení za tři krále koledovat v době kolem svátku Tří králů, jenž připadá na 6. ledna. Koledníci chodí dům od domu, koledují a značí dveře domů symbolickým K+M+B. Během koledování rozdávají kalendáříky a cukříky, případně jiné propagační a informační materiály místních charit. Charitní tříkráloví koledníci jsou rozeznatelní podle plastových kasiček s logem Charity a na vyžádání se mohou prokázat průkazkou a plnou mocí.

 

Dobrovolníci chtějí navázat na výsledky z loňského roku, kdy výnos sbírky překročil 70 milionů korun. Vybrané peníze poputují na pomoc nemocným, handicapovaným i seniorům, stranou pomoci však nezůstanou ani matky s dětmi v tísni nebo jiní sociálně potřební lidé.

 

Peníze půjdou především do regionů, kde sbírka probíhá. Zhruba desetina výnosu sbírky je pak určena na humanitární pomoc do zahraničí. Sbírku mohou lidé podpořit i dárcovskou SMS ve tvaru DMS KOLEDA na čísle 87 777.

 

Sbírka, která navazuje na starý lidový zvyk tříkrálového koledování, končí 14. ledna. Pořádá ji Charita ČR na celém území České republiky od roku 2001. Na přípravě a průběhu sbírky se podílí velké množství charitních zaměstnanců, zejména však dobrovolníků z farností, škol a různých společenství a jednotlivců. Sbírka je největší dobrovolnickou akcí v ČR.

Marek Švidrnoch, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz