Zpravodajství

Nečas o přímé volbě prezidenta: Nikdy to nebyl můj šálek čaje!

Nečas o přímé volbě prezidenta: Nikdy to nebyl můj šálek čaje!
Zdroj: Mediafax

Premiér Petr Nečas se v televizní debatě vyjádřil k přímé volbě prezidenta. Doslova řekl, že to nikdy nebyl jeho šálek čaje. Předseda vlády kromě toho obhajoval reformní kroky kabinetu.

Přímou volbu prezidenta Nečas příliš nepodporuje. "Přímá volba prezidenta nikdy nebyl můj šálek čaje, vhodnější je nepřímá volba. Bylo dosaženo jistého kompromisu, je odhlasováno vládní programové prohlášení.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Nastal kompromis i na úrovni Poslanecké sněmovny a já to respektuji. Že bych se stal nadšeným obdivovatelem přímé volby..., považuji to za svoji lidskou a politickou povinnost," dodal Nečas. Uvnitř občanských demokratů zatím není diskuze o jméně budoucího kandidáta na denním pořádku.
 
Kromě toho Nečas odmítl ústavní stížnost opoziční ČSSD na 14 reformních zákonů, mezi které patří právě druhá část zdravotní reformy, sociální a důchodová reforma.


ČTĚTE TAKÉ:

HLASUJTE! Politici se zalekli přímé volby. Kdo by měl být prezident?

"Jsem přesvědčen, že vláda postupovala správně. Máme šestou nejnižší nezaměstnanost v EU, v roce 2006 jsme byli sedmnáctí. Vytvořili jsme adresnější systém, který více motivuje, aby si člověk našel práci," reagoval premiér.

"Jsme přesvědčeni, že při projednávání těchto návrhů na půdě Poslanecké sněmovny byla omezena práva opozice na svobodnou a demokratickou rozpravu zejména tím, že koalice omezila naše řečnické lhůty a sloučila rozpravu k bodům, které spolu věcně nesouvisely, a znemožnila vystoupení řady poslanců ČSSD," uvedl během týdne předseda strany Bohuslav Sobotka.

Další pokus sociálních demokratů považuje Nečas již za politický folklor. Argumenty opozice stojí podle jeho slov na nepravdě. "ČSSD měla obrovský prostor se vyjádřit. U 14 zákonů probíhala tři čtení, 42 diskuzí bez jakéhokoliv omezení počtu příspěvků nebo času," dodal Nečas. Soudí, že opozice opět zkouší zablokovat chod sněmovny na několik měsíců.


Nečas současně vysvětlil, že takzvaná veřejná služba již funguje tři roky. "Pouze se zkrátila lhůta z jednoho roku na dva měsíce. Převážně se služba dotkne lidí bez práce déle než rok," řekl premiér. Právě zkrácená lhůta má člověku bez práce vrátit pracovní návyky. Dalším důvodem je zúžit prostor pro práci načerno.

"Ta veřejná služba je dobrovolná. Jestliže jsem bez zaměstnání a nemám žádný jiný vlastní příjem (než dávky), tak považuji za naprosto správné, abych za to něco odvedl v podobě veřejné služby, kdy například pomůžu zvelebit svoji obec nebo město," argumentoval Nečas. O žádné zneužívání nezaměstnaných rozhodně podle premiéra nejde.

tn.cz/mediafax//lp
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz