Zpravodajství

Žirafa Eliška porodila samečka, dostal jméno Vincek

Žirafa Eliška přivedla v přímém přenosu na svět mládě, které po vašem hlasování dostalo jméno Vincek. Spolu s námi jste mohli sledovat průběh porodu i první kroky čerstvě narozeného samečka.

Termín porodu Elišky bylo extrémně obtížné určit s větší přesností, protože březost žiraf kolísá mezi 450 a 470 dny a ani datum páření nelze stanovit zcela jistě. Proto byla Eliška umístěna v porodním boxu s kamerami s bezpečným předstihem.
 

Už ve středu 9. února zavládlo v pražské zoo nadšení, protože druhá těhotná žirafa Nora přivedla na svět své páté mládě, překrásnou žirafku Apolenu.

Eliška nakonec porodila 11. února 2012 večer žirafího kluka, který byl po hlasování na našem webu pojmenován Vincek. Porod jste díky naší exkluzivní spolupráci se Zoo Praha mohli sledovat v přímém přenosu.

PODÍVEJTE SE NA ZÁZNAM PORODU:

Šestnáctiletá žirafa Eliška, která se sama narodila v pražské zoo, je nejen zkušená matka, ale ani před kamerou není žádným nováčkem. Přivedla před ní na svět již dva zdatné samečky. Prvního Jiříka v dubnu 2009 a druhého Joela v říjnu 2010.

Otcem Eliščina v pořadí šestého mláděte Vincka je opět chovný samec Johan, který se narodil v holandském Rhenu, odtamtud putoval do francouzské Thoiry a do Zoo Praha přišel v roce 2004.  

Na Eliščin porod jste se ptali v online rozhovoru odbrorníka Martina Smrčka ZDE

Délka porodu je u žiraf velice individuální. Jsou známy případy, kdy samice rodila i několik hodin, ale to zatím nikdy nebyl případ Elišky. Všechny její porody byly doposavad velmi rychlé.
 

Žirafa rodí ve stoje a pokud je vše, jak má, objeví se nejprve přední nožičky, pak čumáček, hlavička a jakmile vyjdou plece, je většinou vyhráno a mládě se sesune na zem. Novorozeně hned po porodu měří jako dospělý muž, zhruba 180 centimetrů, a váží mezi 70 a 80 kilo.
 

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz