Zpravodajství

REVOLUCE v sociálním systému. PŘEHLED ZMĚN

Rok 2012 přináší mnoho změn ve státní sféře. Mění se výše různých sociálních dávek ai způsoby jejich vyplácení.

Pro dávky na Úřad práce

O tom, že nově si musíte pro většinu sociálních dávek chodit na Úřad práce, jsme vás již informovali. Novinkou je však výše vyplácených dávek. Ta se mění v takřka všech případech. Více o novém způsobu vyplácení sociálních dávek najdete zde.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Změna výše dávek

Další inovací v systému je způsob výpočtu různých typ sociálních dávek. Nový systém je v některých případech štědřejší, v některých naokpak skoupější. Více informací a kalkulačky na výpočet sociálních dávek najdete zde.

Příklad:

Zásadně se mění například výše podpory péče o dítě. Podle nových předpisů nehraje roli to, jak dlouho je rodič s dítětem doma. Maximum na rodičovské dovolené jsou čtyři roky, za které stát vyplatí až 220 tisíc korun. Dříve byla výše podpory pro péči o dítě pohyblivá.

Podnikatelé si připlatí

Změny v systémech sociálních dávek se dotýkají nejen občanů, ale také podnikatelů a firem. Jednou z těch největších je právě změna způsobu výpočtu minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Více informací o změnách, které postihly podnikatele, se dozvíte zde.

Příklad: Měsíční záloha na zdravotní pojištění se nově počítá z počtu kalendářních dní nemoci a měsíčního pojistného, které si každá OSVČ musí platit (minimálně 115 korun).

Podpora v nezaměstnanosti

Změny se týkají také podpory v nezaměstnanosti. Nový systém by měl motivovat lidi bez práce k jejímu aktivnímu vyhledávání. Díky novému systému se už nemají na podporu v nezaměstnanosti nárok všichni žadatelé. Spočítat si ji můžete zde.

Příklad: Na podporu v nezaměstněnosti má právo jen ten, kdo je bez práce a v uplynulých dvou letech odpracoval alespoň 12 měsíců a platil si důchodové pojištění.

Sociální karta

Novinkou je zavedení takzvané sociální karty, kterou dostanou občané s nárokem na sociální dávky. Kartu však nemusí mít každý. Lidé, kteří pobírají dávky bezhotovostní platbou na účet, kartu používat nemusí.

Příklad: Kartu vydá úřad práce tomu, kdo dosud nepobíral sociální dávky elektronickou bezhotovostní platbou. Karta má tři základní funkce: identifikační, autentizační a platební. Její pomocí pak bude možné platit v obchodech. Naopak s kartou nebude možné platit v hernách a barech. Toto opatření by mělo podle ministra Drábka zamazit zneužívání sociálních dávek.

tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz