Italští záchranáři ve středu už podruhé opustili vrak ztroskotané výletní lodě Costa Concordia, informuje agentura ANSA. Pátrání byli donuceni přerušit kvůli pohybu vraku.
Poprvé záchranáři opustili útroby obří lodi v pondělí. I tehdy je k tomu donutil pohyb vraku a rozbouřené moře.
Záchranáři hledají 28 pohřešovaných
Italské úřady zvýšily počet pohřešovaných pasažérů po pátečním ztroskotání výletní lodi Costa Concordia. Jak informuje ve středu server deníku La Repubblica, pohřešovaných je nyní 28 lidí. Dosud úřady informovaly o 11 mrtvých a 24 pohřešovaných.
Téměř 300 metrů dlouhá Costa Concordia o výtlaku 114 500 tun, která mohla vézt až 4 300 lidí, je největší lodí historie, která se potopila. Překonala legendární Titanic, který byl 270 metrů dlouhý, a na který se směstnalo na 3600 lidí. Titanic se potopil před 100 lety, v dubnu 1912. Z 2 200 lidí na palubě jich zahynulo 1 500.
PSALI JSME:
PŘÍBĚH Z CONCORDIE: Obětoval život, aby zachránil manželku
Podívejte se na záběry vraku Concordia:
Nehodu podle italské prokuratury zavinil kapitán Francesco Schettino, který navigoval plavidlo příliš blízko pobřeží jižního Toskánska.
Schettino se v současnosti nachází v domácím vězení, jelikož podle soudu existuje riziko, že by mohl uprchnout.
Svědectví a zvukové záznamy naznačují, že poté, co loď najela na skalisko a dírou v trupu začala nabírat vodu, Schettino plavidlo opustil, ačkoli měl řídit záchrannou operaci.
Pokud soud uzná jeho vinu, může dostat trest patnácti let vězení.
Podívejte se na reportáž o důvodech ztroskotání Costa Concordia:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz