Zpravodajství

Nigerijské podvody počesku. Důvěřivci přišli o 170 milionů!

Typický trik, který až dosud používali většinou podvodníci z Nigérie a kterému se proto říká "nigerijské dopisy", oprášil a v českých poměrech použil podfukář z Prahy. V Ostravě mu naletělo čtrnáct naivních boháčů. Celkem přišli o závratných 170 milionů korun.

Pomocí tzv. nigerijských dopisů oslovují podvodníci emailem naivní důvěřivce s prosbou o půjčku. Obvykle má sloužit k tomu, aby se podvodníci dostali k pohádkovému dědictví, z něhož slíbují věřitelům obratem zaslat bohatou odměnu.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Tyto dopisy bývají psané kostrbatou češtinou a jsou rozesílány jako spam. Ze slibovaných peněz pochopitelně nikdy nikdo nic neviděl. A z "půjčky" samozřejmě rovněž.
 

PSALI JSME:
Na Facebooku se začaly šířit tzv. nigerijské dopisy

 

Tímto scénářem se před pěti lety nechal inspirovat čtyřicetiletý podnikatel z Prahy. A nebylo to pro něj nijak těžké. Stačilo mu přesvědčit pouze svou známou, někdejší bankéřku z Frýdku-Místku. Tu očarovala vybraná společnost a luxusní prostředí pražských hotelů a restaurací, kam ji muž vodil.
 

Sedmačtyřicetiletá žena podnikateli uvěřila, že po otci zdědil majetek v závratné výši, ale aby ho získal, potřebuje přibližně 150 milionů na odblokování břemen a zástav, které mu brání se k dědictví dostat.
 

S touto historkou pak žena oslovila své bývalé VIP klienty z banky a čtrnáct z nich skutečně přesvědčila, aby podnikateli půjčili desítky milionů korun. Celkově tak pro podvodníka získala 170 milionů.
 

Zhodnocené půjčky měli věřitelé získat zpět v roce 2009. Pochopitelně se jich nedočkali. Muž zpětně vyplatil pouze dvanáct milionů korun. Zbytek utratil. Teprve loni se pak okradení naivové obrátili na policii, která muže zadržela a soud ho poslal do vazby.
 

Policie nyní kromě jiného prošetřuje, zda nemá muž na svědomí více podobných deliktů. "Za zvlášť závažný zločin podvodu mu hrozí pět až 10 let ve vězení," doplnila k případu krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz