Zpravodajství

Z mrazů praskají koleje! A bude hůř. Příští týden ARKTICKÁ ZIMA

Dnešní noc byla zatím nejmrazivější v tomto roce. Pokořit arktickou třicítku se však stále ještě nepodařilo.

Silný mráz působil v celé republice problémy. V Dolním Maxově a v Jenišovicích na Jablonecku popraskaly izolátory na vedení vysokého napětí. Poruchy se energetikům podařilo už odstranit. S problémy se potýkají i železničáři. U Poděbrad jim mráz poškodil traťové zabezpečení, v Kostomlatech nad Labem popraskaly výhybky.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Ačkoli se denní teploty na většině míst země drží jen pár stupňů pod nulou a někde se dokonce pohybují i na nule, uplynulá noc a ráno byly leckde pořádně mrazivé.
 


 

Ranní páteční teploty spadly na několika místech Česka pod -25 °C. Nejnižší teplotu jsme zaznamenali v lokalitě Jizerka-Rašeliniště, kde se teplota pohybovalo okolo -29 °C, sdělil v pátek Mediafaxu mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.
 

Zdroj: Mediafax

 

"Není to celoplošná záležitost, tyto extrémní mrazy vznikají jen v určitých místech, které mají vhodný reliéf a dostatek sněhové pokrývky. K nejvyhlášenějším takovým lokalitám v Česku patří Jizerka nedaleko Harrachova a slatě kolem Horské Kvildy na Šumavě," řekl mluvčí.
 


 

V Liberci měli podstatně tepleji, odborníci na počasí naměřili pouze -13 °C, v Českých Budějovicích -12 °C, v Plzni -7 °C, v Praze -7 °C, v Ostravě -8 °C a podobně tomu bylo na většině našeho území. "Budeme čekat, zda v příštích dnech teplota vzduchu na vybraných lokalitách poklesne pod -30 °C. Zatím se zdá, že nejmrazivější by měly být dny na přelomu ledna a února, případně první únorový týden," dodal Dvořák.
 


V příštím týdnu očekáváme arktické mrazy
 

Rtuť teploměru bude od středy v horských údolích klesat až k -30 °C, také v nížinách bude až kolem -20 °C. Konečně do Česka dorazí zima.
 

V sobotu bude zataženo až oblačno, ojediněle, v západní polovině území místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. "Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od -3 do +1 °C. V 1000 m na horách kolem -5 °C. Slabý východní vítr bude vát do 4 m/s," řekla pro tn.cz meteorložka Dagmar Honsová.
 


 

V neděli můžeme očekávat převážně oblačno, ojediněle občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Noční teploty -3 až -7 °C, ojediněle i chladněji. Denní teploty -3 až +1 °C. Mírný východní vítr 2 až 6 m/s.
 


 

V pondělí bude převážně polojasno. Noční teploty -5 až -9 °C, ojediněle až -14 °C. Denní teploty -4 až 0 °C, na severovýchodě i chladněji. Mírný východní vítr 2 až 6 m/s.
 

Od úterý do pátku bude jasno až polojasno, ojediněle mrznoucí mlhy nebo nízká oblačnost. Noční teploty -6 až -15 °C, na sněhové pokrývce až kolem -20 °C, v horských údolích až -30 °C. Denní teploty -8 až -2 °C, ve čtvrtek a v pátek až -10 °C.


 

krt / gar, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz