Zpravodajství

ACTA je naprosto nepřijatelná, tvrdí IT expert

ACTA je naprosto nepřijatelná, tvrdí IT expert
Zdroj: TN.cz

Už i do Česka dorazily mezinárodní protesty proti smlouvám omezujícím svobodu na internetu. A s nimi rovněž útoky hackerů proti vládním webům a organizaci OSA. Uživatelé internetu se brání tomu, aby státy a vlády oklešťovaly dosud svobodný prostor pro všechny.

Je skutečně pravda, že se mocní snaží vzít světu dosud svobodný prostor internetu? Co jsou vlastně ty kontroverzní smlouvy SOPA, PIPA a ACTA? Komu prospívají? Stojí za nimi mocná lobby nahrávacích firem, hudebních vydavatelství a filmových studií?
 

"ACTA je naprosto nepřijatelná a v mnoha bodech patrně může být (nejsem ovšem právník ani ústavní expert) v rozporu s listinou základních práv a svobod i s naší ústavou. Mimochodem, víte že ve Francii již nyní za nošení padělaného oblečení či módních doplňků můžete dostat nemalou pokutu či skončit ve vězení?" Řekl v on-line rozhovoru Lukáš Erben.
 

Na otázky v on-line rozhovoru vám odpovídal Lukáš Erben, IT expert a šéfredaktor časopisu a serveru businessworld.cz.


Rozhovor

Jaký dopad na nás bude mít fakt, že smlouvu ACTA tiše a nenápadně podepsala i Česká republika? Je možné ji ještě vypovědět? Může nám její dodržování nařídit Evropská unie?
 

Nehrozí, že by tyto smlouvy zavazovaly poskytovatele internetu kontrolovat všechna naše data? Bude nám v soukromí slídit "velký bratr"?
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Hrozí i v Česku scénář, že USA uzavřou tuzemské servery pro sdílení dat jako je ulozto.cz, menší česká obdoba serveru megaupload.com zablokované FBI?
 

Je internetové pirátství správné? Jak vůbec chránit duševní majetek na internetu? A nenastal už třeba čas na změnu zákonů o autorských právech? Neměl by se hudební a filmový průmysl spíše podřídit novým technologiím než je zakazovat a pronásledovat uživatele internetu?

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz