Zpravodajství

Zemřel literární kritik Milan Jungmann (†90)

Po krátké nemoci zemřel v 90 letech český literární kritik Milan Jungmann. Agenturu Mediafax o jeho úmrtí v sobotu informovala Libuše Ludvíková, tajemnice PEN klubu.

Milan Jungmann se narodil 18. ledna 1922 v Hořanech. Po zabrání Sudet německou armádou se v říjnu roku 1938 přestěhoval do Prahy, kde vystudoval gymnázium a také knihovnickou školu. Po druhé světové válce se věnoval profesi a stal se knihovníkem ministerstva informací a osvěty.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemřel Josef Škvorecký, autor Zbabělců a Tankového praporu

Od roku 1946 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy slovanské literatury, filozofii a estetiku. Poté, co ukončil studia, nastoupil jako redaktor do časopisu Praha - Moskva. Poté krátce působil jako ředitel pražské Národní knihovny.

Roku 1955 se přesunul na redaktorské místo do Literárních novin, kde zůstal až do jejich zrušení v roce 1969. Posledních pět let působil už ve funkci šéfredaktora.

Od roku 1969 zakázal komunistický režim Jungmannovi psát. Živil se až do roku 1982 jako čistič výloh, i přes zákaz překládal pod cizím jménem z ruštiny. Od roku 1982 publikoval své kritiky v samizdatovém časopise Obsah, od 90. let pak v Literárních novinách.

V roce 1990 se stal předsedou obce spisovatelů a funkci zastával až do roku 1994.

Mezi jeho nejznámější díla patří Obléhání Tróje, sborník Jungmannových recenzí a literárních prací vydaný v roce 1969 nebo Průhledy do české prózy z roku 1990.

tn.cz / mediafax / kos
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz