Zpravodajství

Zemřel romský básník a prozaik Vlado Oláh (†64)

V sobotu odpoledne zemřel po dlouhé nemoci čtyřiašedesátiletý romský spisovatel, básník, prozaik a překladatel Vlado Oláh. V neděli o tom informoval server Romea.cz.

Vlado Oláh se narodil 22. května 1947 ve Stropkově u Svidníku na východním Slovensku. Z finančních důvodů nedostudoval střední hornickou školu v Banské Štiavnici.
 

Po roce, který strávil prací na šachtě, nastoupil na vojnu a následně si doplnil vzdělání na střední vojenské škole. Jako voják z povolání dálkově studoval výchovu a vzdělávání dospělých na Filozofické fakultě Univerzity P.J.Šafaříka v Košicích, kde v roce 1984 získal doktorát.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemřel literární kritik Milan Jungmann (†90)
 

Od roku 1986 žil v Praze s rodinou. Od konce 80. let psal, veřejnost se o něm mohla poprvé dozvědět v roce 1990, kdy debutoval třemi povídkami napsanými v rytmizované próze ve sborníku Černé růže.
 

Po roce 1990 se účastnil mnoha kulturně-společenských aktivit, například byl v Helsinském výboru, Společnosti odborníků a přátel Muzea romské kultury nebo v pedagogické komisi ministerstva školství.
 

V roce 1991 založil Matici romskou, romské křesťanské a vzdělávací sdružení, kde byl předsedou. Dálkově studoval teologii a přeložil do romštiny části Bible, například Janova evangelia.
 

Vlado Oláh byl jako první romský autor přijat do české Obce spisovatelů. V roce 2006 získal Literární cenu Mileny Hübschmannové za přínos romské literatuře.
 

"Ve svém díle se vyznával zejména z lásky k Bohu, ženě, dětem, romskému národu. Boha hledal v srdcích lidí i v přírodě a všech živých bytostech. Opěvoval hodnoty domova, rodiny, jak je zažil v dětství na Slovensku v romských osadách," dodává server Romea.

krt, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz