Zpravodajství

Krade se ve vaší ulici? Policejní MAPY KRIMINALITY

Česká policie začala v praxi využívat Geografický informační systém (GIS), který dokáže zobrazit vývoj kriminality, ale i předvídat vznik rizikových oblastí.

GIS je v Česku unikátní projekt, který nepracuje pouze se statistickými výkazy policie, ale obsahuje řadu dalších dat, včetně demografických. Údaje jsou ve vrstvách zanášeny do digitálních map, jejichž analýzou policie dokáže identifikovat rizikové oblasti, a to i do budoucna. "Do systému se zadávají i takové údaje, jako jsou hlášení o trvalém pobytu, míra nezaměstnanosti i termíny výplat sociálních dávek," poznamenal ředitel pořádkové policie Tomáš Václavík s tím, že GIS umožňuje i dynamické zobrazování vývoje kriminality v čase, například v průběhu jednoho roku.

Mapy s mírou kriminality rozdělené podle regionu a druhu trestné činnosti najdete na konci článku ve formátu PDF

Cílem projektu je optimální rozmístění sil a stanovení minimálního počtu policistů, řekl Mediafaxu  Tomáš Václavík.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé PROTESTOVALI PROTI ROMSKÉ KRIMINALITĚ! Pochodovali Ústím...

Jak Václavík poznamenal, jedním z výsledků projektu, který pilotně vznikl na jižní Moravě, je možnost detailně analyzovat trestnou činnost až na úroveň jednotlivých ulic či dokonce konkrétních domů. Tomu pak velitelé policie mohou přizpůsobovat plánování směn i teritoria, na které je třeba zaměřit pozornost. Vedení policie tak dopředu dokáže definovat místa, kde by mohla vniknout bezpečnostní rizika a přesunout tam potřebné síly.

Podívejte se na reportáž o systému GIS:

"Dalším z cílů projektu GIS je stanovit minimální počet policistů, aby byla rovnoměrně pokryta celá republika," uvedl Václavík. Díky této analýze se vedení policejního prezidia dostalo na počet 40 309 policistů, který by byl pro ČR optimální. "Už dnes je jich však méně než 39 tisíc," doplnil. Důsledkem personálního podstavu je podle Václavíka situace, že v některých krajích nemají policejní velitelé k dispozici žádné zálohy pro případ mimořádných událostí. "Provedli jsme výrazné úspory ve vlastních řadách, personální stavy se snížily o stovky na policejním prezidiu, ale i na krajích a okresech. Dnes už není, kde brát," podotkl.

Jedním z konkrétních výstupů z GIS je podle Václavíka záměr vybudovat Stálé pořádkové jednotky (SPJ) v Ústeckém kraji, kam spadá i Šluknovský výběžek, kde v loňském roce museli vypomáhat policisté z jiných krajů. "V současnosti SPJ disponuje Moravskoslezský a Jihomoravský kraj a Praha, Ústí bude čtvrtým krajem," poznamenal Václavík s tím, že GIS tak napomáhá řešit aktuální bezpečnostní situaci, stejně jako například v Karviné. "Zmapovali jsme konkrétní druhy kriminality na Karvinsku a rozhodli o předisponování sil do zdejšího regionu," vysvětlil šéf pořádkové policie s tím, že v obvodech Karviná I, Karviná VII a Havířov zaznamenaly loni statistiky výrazný nárůst kriminality, především obecné a majetkové.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak si zabezpečit byt či dům. 13 mýtů o alarmech

Nejzatíženějšími kraji z hlediska nápadu trestné činnosti na počet obyvatel je tradičně Ústecko, Praha a Středočeský kraj. Právě středočeskému regionu má podle Václavíka ulehčit dohoda zdejšího a pražského policejního ředitele o výpomoci. "To se týká policistů z pražské Pohotovostní motorizované jednotky, kteří nečastěji vyjíždějí na oznámení učiněná na linku 158. Neomezují se jen na teritorium Prahy, ale vypomáhají i v sousedících okresech," uvedl Václavík. Jak doplnil mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek, toto opatření funguje od loňského prosince.

Vzhledem k tomu, že GIS dokáže zobrazit nejen celkovou kriminalitu, ale i její jednotlivé druhy jako je majetková, násilná nebo hospodářská trestná činnost, výstupy někdy překvapí i samotné analytiky. "Zjistili jsme například, že ve Zlínském kraji je typickým a dominujícím druhem kriminality maření úředního rozhodnutí a jízda pod vlivem návykové látky. O příčinách nechci spekulovat," dodal s úsměvem Václavík.

tn.cz / mediafax / hru

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz