Zpravodajství

Trestní ozámení na primátora Opavy: Prý zmanipuloval veřejnou zakázku

Trestní ozámení na primátora Opavy: Prý zmanipuloval veřejnou zakázku
Zdroj: Mediafax

Nezisková organizace Acta non verba (ANV) v pátek podala trestní oznámení na primátora Opavy Zdeňka Jiráska (ČSSD). Podle ANV se měl podílet na zmanipulování výběrového řízení, uvedl ředitel společnosti Vojtěch Razima.

Ministerstvo dopravy spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic v roce 2011 odložilo stavbu severního obchvatu Opavy na rok 2025. Opavský magistrát loni přesto vypsal soutěž na dodání projektu na něj. Přesněji na projekt, který poslouží k vydání územního rozhodnutí pro stavbu obchvatu. “Je nanejvýš pravděpodobné, že v roce 2025 bude takové povolení dávno neplatné,” uvedl Razima.

Kvalifikační podmínky soutěže byly přísné. Do soutěže se kvalifikovaly pouze dvě ze šesti firem. Tak například firma CityPlan z ní byla vyloučena proto, že předložila místo pojistné smlouvy pojistný certifikát. Ani česká pobočka mezinárodní projekční firmy Mott MacDonald nebyla úspěšná. Ta sice splnila kvalifikační podmínky, ale podle magistrátu nabídla příliš nízkou cenu. Proto byla také vyřazena. Za částku 4,7 milionu korun se podle magistrátu projekt nedá realizovat.

Zdroj: Oficiální zdroj

Vítězem se stala firma Dopravoprojekt Ostrava s nabídkou za téměř devět milionů korun. To je třikrát víc, než činila nabídka firmy CityPlan, a dvakrát tolik, co nabízel Mott MacDonald. Za zmínku stojí, že za bývalého vedení města měl projekt stát čtyři miliony korun.

ANV proto v pátek podala trestní oznámení na primátora Jiráska. „Domníváme se, že se radní, v čele s primátorem Jiráskem, předem dohodli s Dopravoprojektem, jak si rozdělí o peníze z městské pokladny. Aby bylo co rozdělovat, bylo třeba zakázku pořádně předražit. Aby bylo možno vyloučit levnější nabídky, byly stanoveny velmi tvrdé kvalifikační podmínky výběrového řízení. A když už někdo přeci jen dodal stovky papírů bez ztráty kytičky, primátorovi hoši ho vyloučili pro příliš nízkou cenu. Vidíme v jednání primátora a jeho kamarádů především naplnění skutkové podstaty trestného činu dle § 256 Sjednání výhody při zadání veřejné soutěže a dle § 257 Pletichy při zadání při veřejné soutěži. Proto jsme podali trestní oznámení a zároveň podmět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, aby prošetřil celou soutěž na projekt obchvatu. Věříme, že soutěž bude nakonec tímto úřadem označena za zmanipulovanou a zrušena,“ uvedl ředitel ANV.

“O žádném trestném oznámení nevím. Proběhlo výběrové řízení, které jsem doposud ani nepodepsal,” řekl agentuře Mediafax primátor Opavy.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz