Zpravodajství

Holomrazy ohrožují úrodu! Vzrostou kvůli tomu ceny potravin?

Když je v zimě teplo, všichni nadávají, že není mráz, když však mrznout začne, tak zase všichni nadávají, že tak kruté zimy nepamatují. I klimatologové uznávají, že letošní téměř 40 stupňové mrazy jsou výjimečné.

Kruté mrazy s teplotami pod -30 stupňů Celsia v Česku udeří asi tak jednou za deset let, řekl v rozhovoru pro Lidové noviny klimatolog Radim Tolasz. Čtyřicetistupňové mrazy jsou pro Česko doslova extrémní.

Letošní dosavadní rekord drží Kvilda - Perla, kde ve čtvtek meteorologové naměřili -38,3 stupňů Celsia.

Nástup zimy byl přitom velmi pozvolný. Leden spíše připomínal jaro a teď v únoru jsou zase téměř sibiřské teploty. Podle klimatologa se to však nedá nijak ovlivnit. "Příroda si zkrátka dělá co chce," potvrdil klimatolog. Je běžné, že v listopadu už většinou sněží, ale letos ani nepršelo. Podle něj letos přišla zima až 10. ledna, ale proč, to vysvětlit nedokáže. "V našich klimatologických podmínkách to není obvyklé. Ale důvod tento posun nemá," uvedl Tolasz.

Klimatolog také upozornil, že předpovědět, zda se bude letošní zima opakovat zase za rok se také nedá. "Žádné vzorce pro to neexistují," Pokud se podle Tolasze letošní teploty zprůměrují, tak se zas až tak od těch předchozích příliš neliší.

Letošní holomrazy však příliš neprospívají přírodě. Pokud je na zemi alespoň slabší sněhová pokrývka, tak je půda izolována a příroda si s teplotami kolem -30 stupňů poradí. Teď však v řadě oblastí sníh chybí, takže zemědělci asi nějaké ztráty utrpí. "Delší mrazy neprospívají ani lesní zvěři," varoval Tolasz.
 

Nižší úroda často znamená zvýšení cen potravin, kterých bude mít trh nedostatek. Vzhledem k tomu, že mrazy decimují i okolní země, ze kterých řadu surovin Česká republika dováží, dá se spekulovat o tom, že bychom jisté zdražení potravin mohli očekávat. Ekonomové jsou ale v tomto směru zatím s předpověďmi opatrní.


ČTĚTE TAKÉ:

Nejhorší máme za sebou! Oteplení příjde v půlce února

Podle meteorologů se oteplí až kolem poloviny února. " Obrat přijde okolo Valentýna, kdy má do Česka začít opět proudit teplejší vzduch od Atlantiku, který přinese více srážek a v nižších polohách vyžene rtuť v teploměru nad nulu," uvedl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.
 

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz