APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Klaus uděloval milosti, na svobodu půjde možná i spolupracovník Mrázka

Prezident Václav Klaus v úterý vyhověl celkem 14 žadatelům o milost a v jednom případě rozhodl o odkladu výkonu trestu za zpronevěru - jedná se při tom o blízkého spolupracovníka zastřeleného Františka Mrázka.

O odkladu výkonu trestu prezident Klaus rozhodl u Tomáše Maliny, který se dopustil zpronevěry, ale způsobené škody již uhradil a zbytek se zavázal řádně splácet. Ovšem stále mu zůstává škraloup spolupracovníka zastřeleného podnikatele Františka Mrázka, který byl považován za vládce českého podsvětí. Hlava státu o dalším osudu Maliny rozhodne až po vývoji jeho zdravotního stavu. Ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody, uvedla v úterý zástupkyně tiskového odboru Hradu Miroslava Jelínková.

Žádosti o milost prezident vyhověl rovněž u tří cizinců. V jednom případě se jedná o státní občanku Vietnamu, které za porušení práv k ochranné známce hrozilo vyhoštění z území České republiky. "Jmenovaná, která dosud nebyla na českém území trestána, řádně pečuje o svoji dvouletou dceru, která má české státní občanství," doplnila Jelínková.

ČTĚTE TAKÉ:

Klaus to teď pěkně "fláká", tvrdí v průzkumu Češi

Dalším z omilostněných je původem Polák. Tomu Klaus prominul zbytek trestu a tresty odnětí svobody uložené polskými soudy za činy proti životu a zdraví, proti rodině a péči a činy proti věrohodnosti veřejných listin.

Marianu Horváthovi, státnímu občanu Slovenské republiky, prezident vyhověl v trestu uloženému za podvod. Přihlédl k tomu, že skutek se stal před více než 20 lety, kdy se trest vyhoštění ukládal pouze na dobu neurčitou.

Seznam omilostněných vězňů najdete zde.

Dvě milosti se týkaly osob, které se dopustily zanedbání povinné výživy.

Jednou z omilostněných je také Jolana Putnová, které prezident prominul trest odnětí svobody uložený za podvod, a to pod podmínkou, že se po dobu tří let od udělení milosti nedopustí trestného činu. "Přihlédl k tomu, že jmenovaná, která je upoutaná na invalidní vozík, potřebuje celodenní pomoc druhé osoby," sdělilo dále tiskové oddělení Hradu.

tn.cz / mediafax / hru

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz