Zpravodajství

Nejstarší Češka oslavila 108. narozeniny!

Neuvěřitelné 108. narozeniny dnes oslavila nejstarší obyvatelka České republiky Evangelie Čarasová z Dívčího Hradu na Bruntálsku.

Žádná obří oslava se ale nekonala, jubilantka si jen ve vší skromnosti přiťukla štamprlí likéru se svou dcerou a přijala dárečky od miniaturní delegace z místní radnice, vedenou místostarostou Janem Bezděkem. Stále čiperná babička pak všem za odměnu dokonce zazpívala!


Nejstarší obyvatelka České republiky se narodila 15. února 1904. V té době ještě neexistovalo ani Československo, český národ úpěl pod rakousko-uherskou nadvládou, ještě se ani nezačal stavět Titanic, a zrovna vypukla rusko-japonská válka. Evangelie Čarasová se však nenarodila u nás, ale v Řecku, odkud odešla až po II.světové válce, když v roce 1948 s manželem a třemi dětmi utíkala před občanskou válkou. “Rok jsme žili v Albánii, a pak nás přijalo Československo, a tak jsme se usadili nejprve v Mikulově, ale zanedlouho už jsme se přestěhovali na Bruntálsko, do Dívčího Hradu, kde žijeme dodnes,“ říká dcera nejstarší obyvatelky, osmdesátiletá Polyxenie Čandasová.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemřel druhý nejstarší člověk planety, Japonce bylo 115 let!


Do rodného Řecka už Evangelie Čarasová nikdy natrvalo vrátit nechtěla, i když tam stále žije velká část její rodiny, včetně dvou bratrů, z nichž jeden se letos dožije sta let. “Babička už se nikdy vrátit nechtěla, nám se tady žije dobře,“ říká s úsměvem Polyxenie Čandasová.


Ačkoli u nás Evangelie Čarasová žije už třiašedesát let, nikdy se nenaučila česky. Spolu s manželem, který zemřel v roce 1981, kdy mu bylo 72 let, vychovala pět dětí, má 9 vnoučat, 15 pravnoučat a jednoho prapravnuka. Celý život pracovala v zemědělství, nikdy nebyla nemocná, je stále neobyčejně čiperná, sama chodí, dobře vidí a nikdy nenosila brýle. Recept na dlouhověkost má přitom poměrně jednoduchý. “Nepiju alkohol, ani kafe, nekouřím,“ říká řecky vitální stařenka, která se kupodivu alkoholu nedotkla ani na své narozeniny, likérem si jen přiťukla, ale neokoštovala. Veselá nálada jí ale přesto nechyběla, a tak dokonce s chutí zanotovala řeckou písničku. “Ona zpívá hrozně ráda,“ směje se její dcera s tím, že maminka nejraději sleduje v televizi romantické seriály, a zajímá se také o aktuální situaci v Řecku.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemřela nejstarší obyvatelka ČR Marie Třešňáková , bylo jí 107 let!


I ve svých 108 letech žije Evangelie Čarasová sama ve svém domku, kde se o ni stará její dcera, která za ní denně dochází, sama totiž bydlí v nedalekém paneláku. Stařenka už přitom mnohokrát odmítla stěhování k dceři do paneláku, na byt už by si prý totiž nikdy nezvykla.


Žezlo nejstaršího obyvatele České republiky převzala Evangelie Čarasová loni v červenci, kdy ve věku 107 let zemřela Marie Třešňáková z Chomutovska. Celkem žije podle aktuálních dat České správy sociálního zabezpečení v České republice 635 lidí starších sta let, z toho je ale jen 91 mužů.
 

maš, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz