Zpravodajství

Otřesné! Tyto řetězce LŽOU o datech spotřeby potravin

Obchodníci v Česku ve velkém přelepují na potravinách data uvádějící, do kdy je bezpečné je jíst. Vyplývá to ze zjištění kontrolorů Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Svorně šidí Tesco, Albert, Billa i Kaufland.

Inspektoři při běžných kontrolách našli v prodejnách po celé zemi potraviny nabízené s prošlým a manipulovaným datem spotřeby. Původní data použitelnosti zjistila SZPI kontrolou dokumentace a původních balení a etiket.
 

"Vzhledem k předcházejícím zjištěním o manipulaci s datem použitelnosti nebo dobou minimální trvanlivosti jsme věnovali zvýšenou pozornost kontrolám zboží, které je krájeno nebo děleno přímo v prodejnách," uvedl mluvčí SZPI Michal Spáčil.
 

Při posledních kontrolách neprošly především velké obchodní řetězce, které si v disciplíně šizení a podvádění zákazníků opravdu směle konkurují. Co v nich inspektoři odhalili?
 

Albert
 

Supermarket Albert (Ahold) v Jablonci nad Nisou prodával týden prošlý třicetiprocentní eidam cihlu a sýr Blaťácké zlato. Prodejci u obou výrobků přelepili původní datum použitelnosti etiketou "sleva – 50 %, blíží se datum spotřeby. Původní datum spotřeby přitom bylo 16.2., na prodejně se ale nějakým kouzlem změnilo na 22. 2.
 

Albert s daty použitelnosti šachoval i v Praze, kde SZPI odhalila přelepené balené sýry, na kterých byla dokonce viditelná plíseň. Sýry se nacházely v samoobslužném chladicím pultu v úseku lahůdek.

PSALI JSME:

Inspekce odhalila plesnivé sýry v supermarketu Albert
 

Billa
 

V Bille ve Veselí nad Moravou pro změnu firma prodávala lidem prošlý Řáholecký salát. Několik kilogramů této pochoutky, jejíž skutečné datum spotřeby bylo 11. února, se najednou údajně smělo jíst až do 16. února.
 

Kaufland
 

V provozovně Kaufland v Blansku inspekce zakázala prodej téměř 25 kilogramů sýrů. Sýry byly krájeny z původních balení, označených odpovídajícím datem použitelnosti či dobou minimální trvanlivosti a po nakrájení bylo zboží opatřeno novými etiketami, na nichž však byla uvedena doba pro spotřebu výrazně delší.
 

Jednalo se o sýry Paladin, Excelent zelený pepř, Excelent uzený sýr s česnekem a Kamadet. Datum spotřeby Kaufland natáhl až o šest dní.
 

Tesco
 

Pozadu nezůstaly ani supermarkety Tesco. V prodejně v Držovicích zaměstnanci velkoryse prodloužili trvanlivost loveckému sýru s česnekem a v Tachově vydávali za čerstvou několik dní prošlou krůtí šunku standard, šunku Zvonařku "nejvyšší jakost“ a datum spotřeby přelepili ještě u pár kilogramů sýrů Mild Red Cheddar a feferonového salátu.
 

Podobné praktiky nalezneme i u malých prodejců a používají se i další otřesné triky, jak udržet zboží zdánlivě čerstvé.
 

"Majitel potravin nás v sobotu před začátkem směny často nutil rozložit týden staré bochníky chleba na zem, přikrýt je igelitem a pak se po nich procházet. Byly pak měkčí. Museli jsme také okrajovat zelené konce salámů," řekla agentuře Mediafax prodavačka soukromých potravin z Berounska. Žena praktiky panující v obchodě nevydržela a raději změnila zaměstnání…


 

hel, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz