Zpravodajství

Rok neprávem "seděl", teď dostal 366 tisíc. Chce ale 35 milionů!

Odškodnění ve výši 366 tisíc korun přiznal v úterý Obvodní soud pro Prahu 2 neprávem stíhanému Janu Šafránkovi, který byl za znásilnění odsouzen do vězení.

Odškodnění je za dobu strávenou ve vazbě a výkonu trestu, o zbytku se ještě bude jednat, potvrdil jeho advokát Petr Kočí.
 

Jan Šafránek z Hlinska byl v roce 1992 neprávem odsouzen na rok do vězení za znásilnění sedmnáctileté dívky, přičemž skutečný pachatel byl dopaden až o čtrnáct let později. Za dobu strávenou ve vyšetřovací vazbě a následně ve vězení žádá odškodnění ve výši 35 milionů korun.
 

Podle Kočího soud žalobu rozdělil na dvě části - jedna se týká odškodnění za vazbu a vězení, druhá pak újmy na žalobcově dobré pověsti, kde bude Šafránek žádat miliony korun. Ta se však bude projednávat zvlášť, podle Kočího v tuto chvíli ani není zřejmé, který soud se jí bude zabývat.

ČTĚTE TAKÉ:

Neprávem věznění dostanou až 45 000 korun za měsíc
 

Ministerstvo spravedlnosti již dříve Šafránkovi vyplatilo náhradu ve výši 340 500 korun, přičemž k částce došlo výpočtem 500 korun za každý den vazby a tisíc korun den strávený ve vězení. Jak ale uvedl Kočí, částku ministerstvo vypočítalo "bez úvahy toho, že hodnota peněz od r. 1992 poklesla na téměř třetinu". Proto také žádal u soudu navýšení odškodnění a uspěl. "Částka 366 tisíc korun znamená 1500 korun za den vazby a 2000 za den ve vězení, čímž verdikt soudu dosáhl nedávného stanoviska Nejvyššího soudu ČR," uvedl Kočí.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Rozsudek zatím není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na podání případného odvolání. Jak Kočí podotkl, zřejmě bude žádat přiznání nákladů soudního řízení, které soud jeho klientovi nařídil uhradit.

krt, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz