Zpravodajství

Úspory ve zdravotnictví: Těhotným budou muset stačit porodní báby

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce změnit systém péče o těhotné ženy a dohled nad jejich zdravím svěřit do rukou porodních asistentek. Informace přineslo středeční vydání Mladé fronty Dnes.

Důvody, které k tomuto kroku ministra zdravotnictví vedou, jsou úspory. "Chceme, aby porodní asistentky převzaly od gynekologů prenatální péči o ženy během těhotenství. Na to nemusí být lékař," říká ministr Leoš Heger (TOP 09).
 

Podle něj stačí jen nově určit pravidla, co porodní asistentky mohou a kdy už by měly poslat těhotnou pro jistotu na vyšetření lékařem. Těhotné ženy by však v první řadě chodily na pravidelné prohlídky k novodobým porodním bábám. Tedy alespoň ty zdravé.
 

"Je pravděpodobné, že by péči o polovinu těhotných, které jsou zdravé, cítí se dobře, nic jim není a mají laboratorní vyšetření v pořádku,zcela převzaly asistentky. Ke gynekologovi by šla žena jen na ultrazvuk nebo v některých definovaných případech," říká ministr.

ČTĚTE TAKÉ:
Propagovala domácí porody, sama při něm zemřela

 

Svým postojem ale pobouřil ambulantní gynekology. "Nechápu, když je někde nastavena péče na vyšší úroveň, proč se vracet k tomu, co jsme tu měli dřív, za dob porodních bab?" reagoval prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Podle ministra se gynekologové bojí, že přijdou o jistý příjem peněz. Každý rok v Česku otěhotní přes sto tisíc žen. "Samozřejmě už to mohlo být dávno, ale společnost gynekologů to vidí jako nemožné, ne z důvodů odborných, ale komerčních," říká ministr.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz