Zpravodajství

Bublina splaskla! Neutrina nejsou rychlejší než světlo! Za omyl může špatně zapojený kabel

Neutrina během experimentu vědců Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) u švýcarské Ženevy nepřekonala rychlost světla, chybné výsledky způsobil problém ve spojení mezi GPS a počítačem.

"Na vině může být špatné spojení mezi jednotkou GPS a počítačem," napsal časopis Science v sekci Insider svého webu. Odvolával se přitom na "zdroje blízké experimentu," cituje ze zprávy časopisu Science agentura AFP.

Podívejte se na reportáž TV Nova
 

Vědci z CERNu vyslali obrovské množství neutrálních částic menších než atom z urychlovače částic do laboratoře Gran Sasso vzdálené 730 kilometrů. Neutrina dorazila o 60 nanosekund rychleji než částice světla, která cestu ze Švýcarska do Itálie stihla za 2,3 milisekundy.
 

Pokud by byly výsledky experimentu potvrzeny, zpochybnily by teorii relativy Alberta Einsteina. Vědci ale pochybovali o jejich správnosti.

PSALI JSME:
OBROVSKÝ OBJEV! Existují částice rychlejší než světlo!


PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:


Zpráva v Science Insider odůvodňuje oněch 60 nanosekund špatným spojením. "Rozdíl 60 nanosekund zřejmě pochází ze špatného spojení mezi optickým kabelem, který spojuje přijímač GPS, jenž upravuje časování letu neutrin, a elektronickou kartou v počítači," stojí v článku. "Po utažení spojení a přeměření času, za jaký data procestují kabel, badatelé zjistili, že data dorazila o 60 nanosekund dříve, než se domnívali."

ČTĚTE TAKÉ:
Poslechněte si, jak zní srážka částice menší než atom

 

"Protože je tento čas odečten od celkového času letu, vysvětluje brzký přílet neutrin. Avšak nová data musí potvrdit tuto hypotézu," uzavírá text.

tn.cz / mediafax / gar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz