Zpravodajství

Tahákem festivalu Cinema Mundi bude oscarová Železná lady s Meryl Streepovou

V rámci filmového festivalu Cinema Mundi bude odvysílána předpremiéra české komedie Miroslava Šmídmajera Probudím se včera. Partnerem festivalu je televize Nova Cinema.

Filmoví nadšenci si mohou koupit vstupenky na brněnský filmový festival Cinema Mundi. Prodej v Bakale a ve Velkém Špalíčku počínaje pondělním večerem už běží, informovala agenturu Mediafax PR manažerka akce Monika Futáková.


Festivalové projekce se uskuteční od 29. února právě v multikině v centru Brna a v sále Břetislava Bakaly, kromě toho mohou návštěvníci zajít i do kina Lucerna. Základní cena vstupenek na jednotlivé projekce ve vedlejší sekci pobaltských filmů je 59 korun, v hlavní sekci pak 99 korun. Festival pass (4+1 zdarma) přijde na 396 korun, studentská varianta pak na 316 korun.


Během osmi dnů představí filmový festival Cinema Mundi nejlepší díla světové kinematografie za uplynulý rok. Diváci uvidí snímky, které usilovaly o Oscara, například exkluzivní předpremiéru snímku Železná lady s Meryl Streepovou v hlavní roli, který festival zahájí. Po něm bude následovat snímek Miloše Formana Amadeus.

ČTĚTE TAKÉ:

Oscarovou noc ovládl film Umělec! Nejlepší herečkou je Meryl Streepová


"Stejně jako v minulých ročnících budou některé filmy premiéry a také jediná představení v České republice," uvedla Futáková.
Oproti loňskému roku pořadatelé pozměnili programovou koncepci tak, aby se v ní návštěvníci lépe orientovali. První polovina festivalu bude patřit hlavní filmové sekci, která nabídne asi 30 snímků. Většinou půjde o premiéry nebo jediné české projekce. Pro diváky je připraven íránský držitel Oscara a Zlatého glóbu, snímek Rozchod Nadera a Simin, peruánský Říjen oceněný na festivalu v Cannes nebo Pohlednice japonského režiséra Kaneta Šindó. Desítky cen získalo španělské historické drama Tmavý chléb, za pozornost stojí také kubánské dílo Habanastation či vietnamský zástupce The Prince and the Pagoda Boy.


Doprovodné sekci bude vyhrazená převážně druhá část festivalu. Loni se organizátoři zaměřili na rumunskou a polskou tvorbu, letos přiblíží pobaltskou kinematografii. Tu představí asi 20 snímků, mezi nimi lotyšský Střevíček (1998) nebo estonská Třída (2007). „Premiéru bude mít v Brně tragikomedie Návrat seržanta Lapina, která měla původně zastupovat Lotyšsko v letošním oscarovém klání,“ doplnila Futáková.


Diváci mohou také poprvé zhlédnout předpremiéru české komedie Miroslava Šmídmajera Probudím se včera, a to v rámci partnerství s televizí Nova Cinema a společností Bioscop.


Filmovou přehlídku zakončí 7. března slavnostní předávání cen, o kterých rozhodne studentská porota.


Brněnský filmový festival Cinema Mundi nabídl v loňském roce 142 promítání a navštívilo ho přes 13 tisíc lidí. „Téměř 10 500 z nich se zúčastnilo filmových projekcí a okolo 3000 lidí doprovodného programu,“ uzavřela Futáková.
 

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz