Zpravodajství

Podvodník Smetka zůstává ve vězení, na svobodu ho zatím nepustí

Bývalý šéf H-Systemu Petr Smetka zatím nebude předčasně propuštěn z vězení. Soud bude o jeho žádosti rozhodovat znovu.

Městský soud v Praze přikázal Obvodnímu soudu pro Prahu 4 znovu rozhodnout o žádosti o podmíněné propuštění odsouzeného bývalého šéfa H-Systemu Petra Smetky. Jak ve středu Mediafax zjistil, odvolací soud vyhověl stížnosti státní zástupkyně, která s propuštěním nesouhlasila.


Důvodem, proč žalobkyně z Prahy 4 Blanka Valsamisová se Smetkovým propuštěním nesouhlasila, byl především fakt, že dosud neuhradil škodu klientům zkrachovalého H-Systemu, k čemuž byl odsouzen. Jak Mediafax informoval, Smetka se naopak svůj majetek v hodnotě kolem 250 milionů korun pokusil převést na jinou osobu, ale neuspěl. Protikorupční policie jej zabavila a zjišťuje, zda Smetka nebo jeho známý Luděk Fabinger, který nemovitosti získal, nespáchali trestný čin. Vyšetřování však potrvá ještě několik měsíců, zatím je ve fázi prověřování.

PSALI JSME:

Smetka obral lidi o miliony, teď má jít na svobodu


Městský soud, který se případem zabýval, konstatoval, že stížnost státní zástupkyně je důvodná a navíc zjistil několik formálních pochybení soudu prvoinstančního. Mezi ty patří především to, že obvodní soud při svém rozhodování vycházel pouze z úvahy, že je škoda poškozeným splácena. Verdikt soudu pro Prahu 4 byl podle názoru odvolacího soudu příliš stručně odůvodněn, navíc z něj nebylo patrné, kdo návrh na podmíněné propuštění Smetky vlastně podal a zda se vůbec jedná o osobu oprávněnou. Poslední výtkou bylo zjištění, že soud nevyrozuměl zmocněnkyni poškozených klientů Hanu Marvanovou.


Obvodní soud se nyní musí vypořádat se všemi námitkami a zjistit, jak Smetka hradí škodu, či jak se chová ve vězení. Poté by měl o žádosti znovu rozhodnout, termín ale zatím není znám.

ČTĚTE TAKÉ:

Klienti H-Systému se odškodnění nedočkají. Peníze půjdou do USA


Realitní společnost H-Systém založil Petr Smetka v roce 1993. Podle rozsudku z června roku 2006 nalákal na levné bydlení tisícovku klientů, přičemž ale od počátku jednal s podvodnými úmysly. Z peněz klientů, kteří do výstavby bydlení vložili zálohy, totiž manažeři společnosti investovali do zcela jiných projektů. Navíc lidem úplně zatajili, že pozemky, na nichž má stát jejich nový domov, jsou zastaveny ve prospěch banky. Soud ho za to poslal na 12 let do vězení, polovinu trestu si již odpykal.


Kromě Smetky soud loni potrestal i tři další manažery zkrachovalé společnosti H-Systém, a to podmíněnými tresty. Zásadně tak změnil předchozí rozsudek městského soudu, který všechny tři poslal na 9 a 8 let do vězení. Podle vyjádření soudce Vrchního soudu v Praze Pavla Zelenky by dlouholeté vězení vylučovalo jakoukoli náhradu okradeným klientům.

maš, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz