Zpravodajství

Nemocnice hrůzy! Pacientům transplantovali ledviny s rakovinou

Dva pacienti museli podstoupit sérii chemoterapií poté, co jim byla po téměř fatální chybě zdravotní sestry transplantována ledvina od ženy s agresivní formou rakoviny.

Robert Law a Gillian Smartová museli oba podstoupit šest cyklů chemoterapií, protože jim v nemocnici při Royal Liverpool University transplantovali orgány stižené rakovinou. Ty patřily ženě, která zemřela v jiné britské nemocnici, a její ledviny se nějakým záhadným způsobem dostaly mezi dárcovské.
 

Fatální omyl nemocnice přičítá lidské chybě, kdy specializovaná sestra s neukončeným výcvikem Lynda Hamlynová ledviny před transplantací nepodrobila důležitému testu. Oba pacienti, kteří nemocnici zažalovali, sice dostanou finanční kompenzaci, oni ale především žádají systémovou změnu, která by zajistila, že už se nic tak otřesného nikdy nestane.

ČTĚTE TAKÉ:

Celá vesnice má rakovinu. Nikdo neví proč
 

Gillian (47), matka dvou dětí, uvedla, že když se dozvěděla, že jí transplantovali rakovinu, byla naprosto zničená. "Nemohla jsem tomu uvěřit. Musela jsem na chemoterapii. Bylo to hrozné. Před ní jsem měla velikost 40 a teď mám 52," uvedla pro list Daily Mail.
 

Robert (60), který má čtyři děti, ji doplňuje: "Když jsem se po transplantaci probudil, říkal jsem si hurá, zvládl jsem to. Zase budu moct žít normální život. Šest dní na to mi řekli, že mám rakovinu. Myslel jsem, že je to vtip. Nebyl. Dalších 15 měsíců jsem musel podstupovat vysilující terapie, trpěl jsem depresemi a přibral na váze.“
 

Paradoxem je, že obě oběti omylu mohly dostat ledvinu od svých naprosto zdravých příbuzných, ale nakonec se rozhodly pro dárcovské orgány, aby své blízké ušetřily operace. Sestra Hamlynová se ve čtvrtek oběma pacientům "hluboce a srdečně" omluvila.
 

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz