Zpravodajství

Nemocnice zveřejnily ceny prvních nadstandardů. Podívejte se, kolik zaplatíte!

Pražské nemocnice zveřejnily první ceny nadstandardů - ty se ale liší podle konkrétního ústavu. Někde pacienti nezaplatí nic navíc, jinde se částka vyšplhá až nad 1000 korun.

Cena za odlehčenou sádru na celou nohu se v pražských nemocnicích může lišit, pacient někde nebude doplácet nic, nebo naopak zaplatí až 1310 korun. Ukázalo to úterní srovnání ceníků nadstandardů zveřejněných na webu nemocnic, které provedla agentura Mediafax.

Zatímco v Nemocnici Na Homolce budou chtít po pacientovi za odlehčenou sádru na nohu 1310 korun, protože materiál si tam cení na 1600 korun, Nemocnice Na Bulovce nohu zasádruje za cenu 30 korun. Cenu materiálu zde stanovili na 215 až 320 korun. Úhrada pojišťovny v obou případech činí 290 korun.

U nadstandardu obecně platí, že pacient hradí rozdíl mezi cenou lepšího materiálu a úhradou zdravotní pojišťovny na základní verzi materiálu.

V případě sádry na ruku je opět Nemocnice Na Homolce dražší, pacient za ni zaplatí 863 korun. Nemocnice Na Bulovce si účtuje 28 až 133 korun.

V tomto srovnání je ovšem potřeba upozornit na to, že ceny na Bulovce jsou za jedno balení materiálu. Pokud je tedy potřeba dvojbalení, cena vzroste. Navíc u druhého balení už nemocnice neodečte rozdíl mezi úhradou pojišťovny a cenou nadstandardního materiálu, což je základní vzorec pro výpočet nadstandardu. "Cena se účtuje podle použitého materiálu, ceník uvádí taxu za použití jednoho balení. Pokud je tedy nutno použít dvě a více kusů balení, násobí se počet kusů uvedenou cenou v tabulce. Za druhý a další kus se však již neodečítá úhrada ze zdravotního pojištění," vysvětlil mluvčí Nemocnice Na Bulovce Šalek. Homolka podobné omezení na svých stránkách neuvádí.

ČTĚTE TAKÉ:

Které nemocnice jsou nejlevnější? PŘEHLED

V Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích zaplatí pacient za odlehčenou sádru na celou ruku 380 korun. Za sádru na noze zaplatí 520 korun. Ani v tomto případě se nepíše nic o omezení množství materiálu.

Thomayerova nemocnice si za odlehčenou sádru na ruku po předloktí naúčtuje 345 korun, materiálu si cení na 420 korun. Sádra na celou ruku stojí pacienta 615 korun a materiál nemocnice oceňuje částkou 802 korun. Sádra na nohu po bérec vyjde na 555 korun, přičemž materiál nemocnice oceňuje částkou 749 korun. Odlehčená sádra pro celou nohu vytáhne z pacientovy peněženky 800 korun, cenu materiálu nemocnice vyčísluje na 1090 korun.

Některé pražské nemocnice porovnávat nelze, účtují si totiž například taxu za materiál podle jeho rozměru a nikoliv podle pokryté části těla. Také nabídka není stejně široká, někde nabídnou i odlehčenou sádrovou dlahu, někde se odlehčení týká pouze sádry. Případně má nemocnice v ceníku dlahu v cenovém rozpětí 2900 až 3300 korun za balení.

U nadstandardu obecně platí, že pacient hradí rozdíl mezi cenou lepšího materiálu a úhradou zdravotní pojišťovny na základní verzi materiálu. Konkrétně u sádry na ruku například pojišťovna hradí sádru v ceně 187 korun, odlehčenou verzi materiálu nemocnice poskytuje za 215 až 320 korun. Pacienta tak sádra bude stát výše zmiňovaných 28 až 133 korun. Pokud by pacient potřeboval dvě balení sádry, za to první zaplatí 28 až 133 korun, za to druhé ovšem již plnou taxu. Celkem by ho tak sádra na ruku mohla přijít na 243 až 453 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Nemocnice hrůzy! Pacientům transplantovali ledviny s rakovinou

V první části nadstandardů ministerstvo povolilo vyhláškou jejich stanovení u odlehčených sáder, nitroočních čoček a některých očkování. Možnost připlácet si na tyto typy materiálů platí od ledna letošního roku, nemocnice ale neměly stanovený termín, dokdy je potřeba zveřejnit ceník, a tím pádem nadstandard začít nabízet.

Například Nemocnice Na Homolce tak měla ceník hotový již v lednu, Bulovka jej začíná zveřejňovat až nyní. "Ceník nitroočních čoček dáme k dispozici lidem ve středu. Vakcíny nemocnice neposkytuje," uvedl Šalek.

klab, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz