Zpravodajství

Ceny vajec dále rostou! Za jedno platíme i 7 Kč. VELKÁ MAPA CEN

Ceny vajec letí vzhůru raketovou rychlostí, místy zaplatíme až 70 korun za balení deseti kusů. Z reakcí našich čtenářů jsme sestavili aktuální cenovou mapu, podívejte se, kde jsou vejce nejdražší!

Ceny vajec letí vzhůru! Češi za ně už v lednu zaplatili v průměru o 6,8 procent více než v prosinci loňského roku. A zdražování nekončí – cena jednoho vejce se posunula až o 40 procent. Už s tak vysokými náklady navíc zamávají ještě Velikonoce. Ve spolupráci s našimi čtenáři jsme vytvořili mapu aktuálních cen vajec v Česku. Nejvíce za ně právě teď zaplatíte ve Zlínském kraji.

Zdroj: TN.cz

Důvodem zdražování je nová evropská směrnice – chovatelé nosnic totiž museli vyhovět novým předpisům Evropské unie týkajících se minimálních standardů pro jejich chov. Podle našich čtenářů se ceny vajec (10ks) začínají šplhat až k 60-70 korunám!

Jak sdělila předsedkyně drůbežářská unie Dagmar Tůmová, v ČR se tak už v současné době nechovají nosnice v konvenčních klecích, což způsobilo propad nabídky vajec na trhu. Změně se navíc nestačilo přizpůsobit hned několik zemí, mezi nimiž je i Polsko. To zásobovalo Českou republiku téměř ze 70 procent.

"Myslíme si, že spotřebitelé se nemusí vejci předzásobovat. Pokud si budou kupovat množství, které kupovali doposud, problémy na trhu nehrozí. Snížená výroba se projevuje především v tom, že nikde nejsou zásoby a vejce, která se vyrobí, jdou přímo na pulty. To je nakonec pro spotřebitele výhodnější, neboť vejce jsou absolutně čerstvá," podotkla Tůmová.

Zajímavé je, že čeští prodejci vajec dodávají obchodníkům své produkty velice levně. Pokud ceny porovnáme s Evropou, je na tom naše země opravdu dobře - nachází se totiž mezi nejlevnějšími příčkami v žebříčku.

Předpokládá se nárůst cen v souvislosti s příchodem Velikonoc. V České republice nejsou k dostání vejce s bílou skořápkou, která jsou o svátcích velice žádaná. Budou se tedy muset dovážet z jiných zemí.

ČTĚTE TAKÉ :

Česko trápí nedostatek vajec! Kvůli nařízení EU

Finální zdražení, které ještě Česko čeká, se tedy bude odvíjet podle konkrétních zemí, odkud k nám bílá vajíčka přijdou.

Podle názoru Dagmar Tůmové, se ceny vajec nijak zvlášť nesníží ani v průběhu letošního roku. Chovatelé totiž museli investovat do rekonstrukcí, které nařídila EU. Jejich zisky tak musí pokrýt náklady na opravu klecí.

klab, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz