Zpravodajství

Poprvé jsme změřili atom antihmoty, hlásí CERN

Poprvé jsme změřili atom antihmoty, hlásí CERN
Zdroj: Oficiální zdroj

Vědci Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) vůbec poprvé v historii změřili atom antihmoty. Informuje o tom ve středu deník Daily Mail.

Odborníci tak učinili významný první krok v rámci výzkumu antihmoty, který má opovědět na otázku, proč vesmír tvoří hmota a nikoli antihmota.
 

Experiment popsali v nejnovějším čísle časopisu Nature.
 

Vědcům se podařilo změřit atom antivodíku v rámci experimentu s názvem ALPHA.
 

"Ukázali jsme, že můžeme zkoumat vnitřní strukturu atomu antivodíku a jsme z toho nadšení. Nyní víme, že je možné navrhovat experimenty s detailním měřením antiatomů," prohlásil mluvčí vědeckého týmu Jeffrey Hangst.
 

"Pracujeme se spektroskopickým rozborem antihmoty a nyní se to snažíme posunout k přesnějšímu měření," upřesnil Hangst. Vědci chtějí zkusit měření s lasery, čeká je kromě toho měření přirozené rezonanční frekvence atomu antivodíku.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Bublina splaskla! Neutrina nejsou rychlejší než světlo! Za omyl může špatně zapojený kabel
 

Standardní model částicové fyziky popisuje identické spektrum vodíku a antivodíku. Vědci musí přesně změřit skutečné spektrum antivodíku, aby tuto teorii otestovali.
 

"Vodík je nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru a my chápeme jeho strukturu velmi dobře. Nyní můžeme konečně začít odhalovat pravdu o antivodíku. Liší se od sebe? Můžeme s jistotou říci, že to ukáže čas," dodal Hangst.
 

Vědci z týmu ALPHA dokázali zachytit atom antivodíku pomocí magnetických polí, které působily na jeho magnetickou orientaci. Vysíláním mikrovlnného záření s přesně vyladěnou frekvencí se přepnula magnetická orientace atomů antivodíků. Tím se atomy uvolnily ze "zajetí" magnetických polí, střetly se s hmotou, anihilovaly a zanechaly při tom po sobě stopu v detektorech částic.
 

Současné teorie hovoří o tom, že po Velkém třesku vzniklo přibližně stejné množství hmoty a antihmoty, antihmota však zmizela. Snahou vědců je zjistit, proč.

fim, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz