Zpravodajství

Unikátní Double Eagle, nejvzácnější zlatá mince světa, je v Praze!

Do Prahy v neděli odpoledne přiletěla na dvoudenní výstavu nejdražší zlatá mince světa. Jde o dvacetidolarovou minci známou jako Double Eagle a je to vůbec poprvé v historii, co se dostala do Evropy. Unikátní minci doprovází speciální americká ochranka.

Pro numismatiky je Double Eagle totéž, co pro filatelisty Modrý mauricius. Zkrátka mince snů. Naprostá většina z nich ji přitom dosud ani neměla možnost vidět. Ten čas přichází právě teď. V pondělí a v úterý bude vzácná mince vystavena v nové budově Národního muzea v Praze, než poputuje na další zastávku svého evropského turné.


PODÍVEJTE SE:

Reportáž TV Nova


 

Mince, jejíž jméno v překladu znamená Dvojitý orel, pochází z roku 1933 a její cena je závratná - přinejmenším čtvrt miliardy korun. Za tolik (7,6 milionu dolarů) byl jediný soukromý exemplář Dvojitého orla vydražen v New Yorku v roce 2002. Stejných mincí je na světě pouze třináct a jen jedna jediná je v soukromých rukách. Všechny ostatní jsou majetkem vlády USA.
 

Nyní je to poprvé, kdy Národní muzeum americké historie vyslalo předmět ze své numismatické sbírky na cestu po Evropě. Výstava je součástí evropského turné, během něhož mince putuje do sedmi hlavních evropských měst: Londýna, Dublinu, Bruselu, Prahy, Varšavy, Osla a Helsinek.
 

Na Double Eagle je pozoruhodné, že ještě před sedmdesáti lety existovalo těchto zlatých mincí téměř půl milionu kusů. Kdyby se dochovaly i ve zlomku takového počtu, už by rozhodně nešlo o světovou raritu. Za vším je rozhodnutí Spojených států, které se na pokraji tehdejší světové ekonomické krize rozhodly upustit od zlatých mincí a prakticky všechny Dvojité orly nechaly roztavit, aniž by se vůbec dostaly z mincovny ven.
 

Mince, po níž toužili králové, prezidenti, zloději i tajné služby

Web výstavy 1933doubleeagle.cz přibližuje zajímavou a dobrodružnou historii této mince. První dvacetidolarovou minci vyrobila Mincovna Spojených států amerických v roce 1850. Byla nazvána Double Eagle a toto dítě kalifornské zlaté horečky bylo hlavní ekonomickou stálicí přes 80 let. Během roku 1907, tedy po padesáteti letech používání stejného designu amerického zlatého oběživa, se ukázalo, že jeho vzhled je již zastaralý. Pro návrh nové podoby byl osloven přední americký sochař Augustus Saint-Gaudens. Jeho smělá představa nové dvacetidolarové mince znázorňovala dvě miniaturní plastiky, které jakoby poletovaly na zlatém kotouči.
 


 

Znázornění síly a sebevědomé volnosti revitalizovalo americké oběživo a získalo pro Saint-Gaudense nesmrtelnost za zhotovení nejlépe umělecky propracovaného designu v historii amerického oběživa. Propracované reliéfní pojetí se ukázalo být technicky náročné na výrobu pro masový oběh, proto byl vzor doslova zploštěn. Takto pozměněný dvojitý orel Sainta Gaudense zůstal ve výrobě až do začátku roku 1933.
 

Příkaz: Roztavit!

Mince přišla o svůj třpyt - a svou užitečnost - když ve 30. letech velká světová krize vyděsila americkou ekonomiku. Plán prezidenta Franklina Roosevelta na finanční regeneraci země zahrnoval rozhodnutí, které dalo navždy podobu americké numismatické historii - odklonění Spojených států od zlaté měny. V roce 1933 bylo téměř půl milionu zbrusu nových dvacetidolarových zlatých mincí roztaveno. Těch několik zachovaných se stalo numizmatickou legendou.

ČTĚTE TAKÉ:
Polský zlatý poklad poprvé v Česku! Ostravské muzeum přivezlo unikátní královské koruny i šperky

 

Ukázalo se, že úkol roztavit mince byl tak obrovský, že mince Double Eagle z r. 1933 nebyly odeslány do pece až do roku 1937, po strávení čtyř let ve skladu. Někdy v této době prodal filadelfský zlatník Israel Switt minci Double Eagle z. r. 1933 texaskému obchodníkovi s mincemi, který ho následně prodal egyptskému králi Faroukovi. Farouk byl zaníceným sběratelem mincí, který po minci Double Eaglu z r. 1933 dlouho toužil. Mince byla do Egypta doručena diplomatickou poštou.
 

Když byl král Farouk roku 1952 sesazen a vyhnán do exilu, královská sbírka mincí se dostala na trh. Mělo se jednat o největší aukci mincí století – 8 500 vzácných zlatých mincí a Double Eagle z r. 1933. Avšak ještě před uspořádáním aukce Americké ministerstvo financí požádalo o stažení a návrat mince Double Eagle do Washingtonu. Mince byla na poslední chvíli stažena z prodeje jen proto, aby mohla zmizet.
 

Ve hře tajné služby...
 

V roce 1996 se Faroukův Double Eagle objevil ve vlastnictví londýnského obchodníka s mincemi Stephena Fentona. Ten minci získal od egyptského zlatníka a chystal se jí soukromě prodat americkému obchodníkovi Jasperu Parrinovi, který jí následně hodlal přeprodat dalšímu sběrateli. Obchod se měl odehrát v hotelovém pokoji Waldorf Astoria v New Yorku. V momentu výměny peněz do pokoje vnikli ozbrojení agenti tajných služeb, skolili Fentona a Parrina k zemi a mince se zmocnili.
 

Po letech právních tahanic se Faroukův Double Eagle z r. 1933 dostal v únoru 2002 na aukci. Byl prodán za 7,59 milionů dolarů a stal se jedinou mincí Double Eagle z r. 1933, která byla americkou vládou schválena k osobnímu vlastnictví.

PSALI JSME:
Pamětní medaile rozzuřila ČNB. Její podoba je zavádějící

 

Mnozí z těch, kteří 1933 Double Eagle vlastnili, věřili, že má skrytou moc. Je známo, že Israel Switt, filadelfský obchodník, který prodal minci králi Faroukovi věřil, že mince je jedinečná. Ať už je pravda jakákoliv, mýtus o minci Double Eagle nepřestává nabývat na velikosti.
 

V roce 2004, dlouho po Swittově smrti, jeho dcera přiznala, že v bezpečnostní schránce našla 10 dalších mincí Double Eagle z r. 1933. Tyto mince byly zabaveny americkou vládou a rodina se je pokoušela získat legální cestou zpět. V červenci 2011 se případ dostal před soud, při kterém porota rozhodla, že mince skutečně patří americké vládě.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Vzácný pětník vydražen! Za půl milionu zmizel u neznámého majitele
 

Čeští numismatici a historici jsou z Dvojitého orla u vytržení. "Jde o neuvěřitelně vzrušující událost. Double Eagle z roku 1933 je nesmírně hodnotná a také skutečně krásná mince. Máme obrovskou radost, že ji přivážíme do Prahy a díky spolupráci s Národním muzeem se na tuto ikonu americké historie bude moci přijít podívat mnoho lidí,” komentoval událost například Libor Veselý, ředitel Národní pokladnice.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz