Zpravodajství

Policejní absurdistán v Karviné. Policisté ve vestách na sebe upozorňují i zločince

Policejní absurdistán v Karviné. Policisté ve vestách na sebe upozorňují i zločince
Zdroj: Mediafax

Doslova absurdní nařízení komplikuje život policistům na severu Moravy. Ti totiž z vůle svých nadřízených musí všude nosit reflexní vesty, aby byli vidět. Na svou přítomnost tak ale už zdaleka upozorňují i kriminálníky. V noci se z nich dokonce stávají doslova živé terče.

Policisté na severní Moravě musí z nařízení svého vedení nosit ve službě nepřetržitě reflexní vesty. A to údajně proto, aby byli lépe vidět na veřejnosti. Agentuře Mediafax to potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů i mluvčí karvinské policie.

Policisté běžně oblékají reflexní vesty zejména v souvislosti se silničními kontrolami, či s prací spojenou s jejich pohybem na silnicích. V Karviné však nyní musí policisté ve službě nosit reflexní vesty nepřetržitě, ať už při zákrocích v domech, nebo při obyčejných pochůzkách.

Nakazuje jim to nařízení vedení karvinské policie, které povinné vesty zavedlo v souvislosti s vysokým růstem kriminality v oblasti Karvinska. Původním záměrem bylo, aby byli policisté na veřejnosti vidět a lidé tak nepropadali panice, že policisté v ulicích nejsou. Policisté si však stěžují, že je sice lidé vidí, taktéž je ale vidí i zločinci a jejich dopadení se tak výrazně komplikuje.

"Nedaří se nám prakticky nikoho chytit, ve vestách jsme vidět na stovky metrů, především pak v noci," sdělil Mediafaxu policista, který si nepřál být jmenován. "V noci jsme jako živé terče. Když jdeme do nějakého domu, kde máme provést zákrok, vidí nás zločinci s přehledem," uvedl další policista s tím, že v noci je vidí pachatelé na stovky metrů daleko a stihnou tak snadno utéct. "Kolegové z Karviné vesty opravdu nosí, a pokud vím, tak si na ně stěžují. Vesta má svůj význam třeba na silnici, kde jí používáme pro vlastní bezpečnost, ale nevidím důvod, proč by měli policisté vesty nosit i mimo silnice, určitě ne nepřetržitě celou svou službu," potvrdila Mediafaxu policistka z Ostravy.

"Některá rozhodnutí vedení policie jsou taktická a týkají se výhradně vnitrofiremního opatření," řekla bez dalších podrobností Mediafaxu k nařízení o vestách karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Podobné opatření v minulosti vyzkoušela i jihomoravská policie, po zavedení nového typu oblečení s reflexními prvky od vest ale upustila. "Policisté kdysi opravdu reflexní vesty povinně nosili, později jsme ale od toho upustili," sdělil jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb s tím, že s novým oblečením, které má reflexní prvky, nejsou vesty potřeb. "Bylo to zejména pro bezpečnost policistů a ti vesty oblékali jen v zimě a na nočních službách," dodal Šváb. Nyní jihomoravští policisté oblékají reflexní vesty pouze při kontrolní činnosti na silnicích.

Na dotaz Mediafaxu se k celé věci vyjádřilo i policejní prezidium, které se od nařízení o reflexních vestách distancovalo s tím, že jde o nařízení daného územního odboru, případně daného krajského ředitelství. "Kolegům v Karviné nezbývá, než doufat, že jejich vedení takovéto nesmyslné nařízení zruší," uvedl pro Mediafax pražský policista s tím, že se těžko dopadá zločinec, který policistu registruje už z dálky.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz