Zpravodajství

Krádeže katalyzátorů nám ničí auta. Víme, jak se bránit

Policisté na jihu Čech zaznamenali zvýšený počet ukradených katalyzátorů. Zloději je odřezávají i z bílého dne kvůli drahým kovům, které obsahují. Ve sběrnách za ně mohou dostat až tisíce korun.

Na krádež stačí údajně necelých pět minut a vaše auto je bez katalyzátoru. Několik takových případů se teď objevilo na jihu Čech. "Nechal jsem si tady zastavené své auto, že si dojdu jenom přes ulici nakoupit do krámu svačinu do práce, a když nastartuju, auto hrozně řvalo," popisuje zjištění okradený majitel auta Lukáš.

Rady, jak ochránit auto před krádeží, najdete na konci článku

Na pozoru by se měli mít především majitelé Peugeotů a Citroenů. "Policisté na Táborsku, Písecku a Strakonicku zaznamenali zejména v minulém měsíci krádeže katalyzátorů z vozidel značky Citroen," říká mluvčí jihočeské policie Lenka Holická. Není náhoda, že právě z těchto typů aut, především s dieslovými motory, katalyzátory mizí. Zloději je mají podle majitelů výkupen v oblibě především proto, že jejich keramická vložka obsahuje hodně drahých kovů. Zloděj za ukradený katalyzátor může dostat až šest tisíc, samotný originál pak může vyjít na téměř šedesát tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Zloděj z práce po kapsách odnášel katalyzátory. Chytili ho, když vzal celou krabici

"Je tady hromada překupníků, která si ten doklad od těch lidí nebere, takže je těžké někoho dopátrat. A pak je tady několik málo seriozních firem, které ten doklad vyžadují," zmiňuje pracovník autoservisu obvyklou praxi, která umožňuje tuto trestnou činnost. Zloději přitom ke krádeži nepotřebují ani žádné speciální vědomosti nebo průpravu. Stačí bruska a za pár minut je katalyzátor z auta venku.

Jak chránit auto před krádeží?

Mechanicky
- zámkem na řadicí páku spojeným s konstrukcí auta
- zámkem blokujícím řadicí páku a ruční brzdu
- zámkem blokujícím současně volant a brzdový pedál
- uzamykatelnou tyčí na volant
- pískováním skel bezpečnostním kódem nebo identifikačním kódem vozidla VIN
- nalepením bezpečnostních fólií na okna vozidla

Elektronicky
- autoalarmem s vestavěným imobilizérem
- prostorovými čidly
- elektronickými čipy
- pagerem, který upozorní na neoprávněné zacházení s vozidlem
- GSM, které umožní vyhledání vozidla po jeho krádeži

DALŠÍ RADY

Pořiďte si fotodokumentaci a popis zvláštních znaků vozu.

Můžete si důležité součásti auta označit neviditelným fixem, který se objeví až pod UV lampou.

Pojistěte se před krádeží.

"Mezi nejúčinnější ochrany patří tajný vypínač, který neumožní motor nastartovat. Pokud se zloději nepodaří s autem odjet do 10 sekund, odradí ho to. Odradit mohou například i páky na volant,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Ceny takových ochranných  zařízení se pohybují od několika stokorun do několika desítek tisíc korun. "Nejdražší je satelitní zabezpečení, které může bez DPH stát i 50 000 korun. Patří ovšem mezi nejúčinnější,“ uvedl Slavomír Rozman z firmy Defend.

klm / hru, Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz