Zpravodajství

Vojáka, který zmasakroval vesničany, raději odvezli Američané z Afghánistánu

Američané odvezli z Afghánistánu vojáka, který tam zastřelil 16 vesničanů. Informuje o tom ve středu televize CNN. Za zdroj informace označila CNN americké ministerstvo obrany - Pentagon.

Pentagon však nesdělil, kam byl voják odvezen. "Odvezli jsme ho ve středu letadlem na základě doporučení právníků," řekl mluvčí Pentagonu John Kirby. "Pro jeho zadržování v Afghánistánu nemáme vhodná zařízení."
 

Osmatřicetiletý seržant, ženatý otec dvou dětí, v neděli svévolně opustil základnu Camp Belambay na jihu Afghánistánu a ve dvou vesnicích postřílel 16 vesničanů, mezi nimi ženy a děti.
 

Byla to nejhorší masová vražda spáchaná americkým vojákem od vietnamské války. Krátce po útoku Američané vojáka zadrželi.
 

Afghánští představitelé v uplynulých dnech požadovali, aby vrah vesničanů stanul před veřejným soudem v jejich zemi.
Americký ministr obrany Leon Panetta v pondělí upozornil, že voják může před americkým soudem čelit trestu smrti.

ČTĚTE TAKÉ:
Šílený voják vraždil civilisty v Afghánistánu! Hrozí mu trest smrti

 

Prezident Barack Obama v úterý ujistil, že vyšetřovatelé Pentagonu masakr vyšetří. "Mohu ujistit, že důsledně zjistíme všechna potřebná fakta... Ten, kdo je za tento útok odpovědný, bude potrestán podle zákonů," prohlásil.
 

Američtí vojáci se v Afghánistánu se teď stávají terčem útoků rozezlených obyvatel a kritiky afghánské vlády i poslanců místního parlamentu. Hněv Afghánců vyvolal nejen masakr vesničanů, ale i pálení výtisků koránu na americké základně.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz