Zpravodajství

Kalousek připustil konec koalice, pokud se nedohodne na dalších škrtech

Kalousek připustil konec koalice, pokud se nedohodne na dalších škrtech
Zdroj: Mediafax

Pokud se vláda nedohodne na dalších škrtech, tak končí jakýkoliv důvod její existence. V neděli to řekl místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek.

"Upřímně řečeno, je to jediný silný důvod, proč má pro nás smysl v koalici zůstávat," řekl ministr Kalousek na otázku, zda je stabilizace veřejných rozpočtů jediným důvodem, proč TOP 09 zůstává v koalici.
 

"Pro nás není jednoduché vysvětlovat našim voličům, proč jsme součástí této koalice," poznamenal Kalousek v ČT a zmínil například evropskou politiku vlády, se kterou "zásadně nemůžeme (TOP 09 - pozn. red.) souhlasit".
 

Kvůli očekávanému nižšímu inkasu daňových příjmů a příjmu z pojistného na sociální zabezpečení chce vláda už letos zmrazit výdaje ve státním rozpočtu za 23,6 miliardy korun. Úspory by se měly nejvíce týkat ministerstev práce a sociálních věcí, obrany a školství. Šéfové resortů se proti tomu ale staví s tím, že už více ušetřit nedokážou.
 

Aby se kabinetu Petra Nečase (ODS) podařilo udržet rozpočty s plánovanými schodky i v následujících dvou letech, mají proti současnému výhledu přijít úspory ve výši 42,4 miliardy, respektive 84,4 miliardy korun.
 

DPH podle premiéra Nečase zůstane nejspíš ale i v příštím roce ve dvou sazbách, které proti letošku stoupnou o jeden procentní bod, tedy na 15 a 21 procent.
 

Kalousek také v nedělním pořadu naznačil, že vláda chce zdanit bohaté lidi 30 procenty. "Pro veřejné rozpočty bychom tím získali čtyři až pět miliard korun," poznamenal Kalousek.
 

Už tento pátek by se navíc měla sejít tripartita s představiteli odborů, tématem jednání by měla být mimo jiné současná ekonomická situace.
 

Holešovská výzva je protestem proti celému demokratickému systému


Ministr financí se také vyjádřil k demonstracím, které se v posledních dnech konaly v praze. "Holešovská výzva je protestem proti celému demokratickému systému," prohlásil Kalousek. V Praze demonstrovali lidé proti vládě Petra Nečase (ODS) a prezidentu Václavu Klausovi od čtvrtka do soboty. Demonstranti volali po svobodě a demokracii.
 
"Volá celá republika, nechci dál živit politika!" "My chceme vládu skutečných odborníků." "Nechceme kličkovat v džungli zákonů." "Klaus je vlastizrádce, chceme svobodu a demokracii," stálo na transparentech, které demonstranti přinesli.
 
Všechny tři dny se pod sochou sv. Václava prodávaly odznaky s nápisem "Stydím se za vládu a prezidenta a chci jejich demisi". Protest původně svolala takzvaná Holešovská výzva a pro účastníky připravila petici za odvolání vlády. Sobotní akci ale již pořádal známý pražský taxikář Zdeněk Ponert, člen iniciativy Skutečná demokracie (SDKE).
 
"Od této akce se distancujeme. Petiční akce bude na náměstích všech měst pokračovat jednou týdně, pravděpodobně ve čtvrtek," uvedl jeden z organizátorů tzv. Holešovské výzvy Jaroslav Popelka. Petice požaduje nejen odstoupení vlády, ale také "důslednou kontrolu privatizace národního majetku včetně kuponové privatizace".
 
PSALI JSME:
 
Takzvaná Holešovská výzva se ohradila proti SDKE také na svých internetových stránkách. Nespokojení lidé se ve čtvrtek sešli na náměstích také v Brně, Ostravě nebo Hradci Králové, v pátek se demonstrace odehrávala jen v Praze.
 
Ve čtvrtek večer se po protestech na Václavském náměstí odtrhlo několik set lidí, kteří v průvodu přišli před budovu České televize na Kavčích horách, kde se dožadovali umožnění přímého televizního vstupu. Podobný průvod se v pátek ani sobotu nekonal.
 
Původní iniciativa Holešovská výzva se transformovala v Národní radu, která protesty po Česku organizuje. Jejím cílem je dosáhnout demise Nečasovy vlády a jmenování dočasného kabinetu odborníků, zahájení příprav nových voleb, uzákonění obecného referenda nebo zastavení církevních restitucí. Iniciativa SKDE ale podle Národní rady není její součástí.
tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz