Zpravodajství

Na Kubu přijede papež. Policie pozatýkala členky hnutí Dámy v bílém

Kubánská policie v neděli pozatýkala více než 50 členek protestního hnutí Dámy v bílém, které bojuje za propuštění politických vězňů. Informují o tom agentury Reuters a AFP.

Policisté v Havaně rozehnali každotýdenní nedělní pochod poté, co aktivistky sešly z předem povolené trasy ve čtvrti Miramar. Za mřížemi skončila asi dvacítka žen.

Policistky v civilu je podle zpravodaje AFP za asistence mužských kolegů obklopily před restaurací ve východní části Havany, asi deset bloků od pravidelné trasy pochodu. Odtud je odvezl policejní autobus.

Mezi zadrženými jsou i tři muži včetně propuštěného politického vězně Ángela Moyi, který je manželem vůdkyně hnutí Berty Solerové.

Dalších 36 "dam v bílém" zadržela policie už v ranních hodinách ve chvíli, kdy se chtěly vydat na mši v kostele Santa Rica. AFP píše, že je mezi nimi i Solerová.

"Zrovna odcházely z ústředí hnutí, aby se zúčastnily nedělní mše. Když vyšly, všechny je pozatýkali," řekla Odalys Sanabriaová.

Šestnáct jiných aktivistek zadrželi policisté v sobotu večer za pokus o pochod centrem Havany.

Hnutí posílilo své aktivity před návštěvou Benedikta XVI. na Kubě, která se uskuteční 26. až 28. března. Ve čtvrtek policie na žádost havanského arcibiskupa Jaimeho Ortegy zasahovala v jednom z kostelů okupovaném dva dny disidenty.

Aktivisté chtěli činem přimět papeže k vyvinutí nátlaku na komunistický režim, který brání politické svobodě v ostrovní zemi. Vatikán dal předem najevo, že Benedikt setkání s disidenty v plánu nemá.

PSALI JSME:

Papež se na Kubě setká i s Fidelem

Dámy v bílém založila v roce 2003 nedávno zesnulá Laura Pollánová, manželka prominentního disidenta Héctora Masedy. Hnutí, jehož název odkazuje na barvu oděvů, které ženy nosí, sdružovalo manželky, matky a sestry disidentů vězněných kubánským režimem.

Všech 75 mužů, za jejichž propuštění ženy bojovaly, je už na svobodě. Hnutí dál pokračuje v kampani za propuštění všech politických vězňů a pravidelně pořádá protestní akce.

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz