Zpravodajství

Měli jsme strach, líčí děti, které unikly masakru před židovskou školou

Žáci židovské školy ve francouzském Toulouse a jejich rodiče se vzpamatovávají z šoku po střelbě, kterou před školou v pondělí ráno spustil muž na skútru. Při jeho útoku přišly o život tři děti od tří do deseti let a třicetiletý učitel, informuje agentura AFP.

"Přišli jsme ráno do školy pomodlit se. O pět minut později jsme slyšeli výstřely, měli jsme strach. Shromáždili nás v jedné místnosti," vyprávěla šestiletá Alexia.
 

Poté, co bylo nebezpečí zažehnáno, se vystrašené děti vrhly do náručí rodičů, kteří na ně čekali venku se slzami v očích.
 

"To je odporný, tmářský, antisemitský útok toho nejhoršího kalibru. Střílel po dětech," rozčiloval se před školou Charles Bensemoun, otec jednoho z žáků. "Jak jinak to chcete vysvětlit? Máme tu co do činění s nejbrutálnějším, nejodpornějším antisemitismem," pokračoval.
 

Karine Tordjmanová měla ve škole syna a neteř. Čtyřiačtyřicetiletou ženu případ "šokoval", byť tragickou zprávu si na rozdíl od rodin tří dětských obětí vyslechnout nemusela. Přesto zakusila pocit zděšení. "Klidně to mohly být mé vlastní děti," řekla.

ČTĚTE TAKÉ:
Masakr v Toulouse: Vrah na skútru zastřelil před školou učitele a tři děti (3, 6 a 10)

 

"Všichni se tady navzájem znají. Zjevně to byla stejná metoda, jakou použil ten parchant, co zastřelil vojáky," vzlykala dál Tordjmanová.
 

Patrick Roumi, předseda rodičovského sdružení, pokládá útok za důsledek stigmatizace Izraele. "Musíme si připustit, že spoluvinu mají levicová média. Stali jsme se cílem politiků. Když se na Izrael vypálí 250 střel, slyšíme jen o palestinských obětech, na o těch, kteří jsou denně bombardování," prohlásil.
 

Dva předchozí útoky nápadně připomínající střelbu v Toulouse připravily o život tři vojáky, kteří sloužili v Afghánistánu. Dva výsadkáři zastřelení minulý týden ve čtvrtek byli francouzští arabové.
 

Roumi ale pochybuje, že motivem všech tří útoků byl pouhý rasismus.

tn.cz / mediafax / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz