Zpravodajství

Egypt osvobodil bratral šéfa Al-Kájdy. Původně byl obviněn z terorismu

Egyptský vojenský soud v pondělí zprostil viny bratra současného vůdce Al-Káidy Ajmána Zavahrího, informuje agentura AFP.

Muhammad Zavahrí byl před časem odsouzen k trestu smrti za plánování vojenských operací na území Egypta. "Soud ho díky bohu shledal nevinným," řekl AFP Zavahrího syn Abdalrahmán po vynesení rozsudku.

"Očekáváme, že ho do několika dní propustí," dodal obhájce Kamál Mandúr.

Dalším osvobozeným je Muhammad Islambúlí, jehož bratr Chálid v roce 1981 zavraždil egyptského prezidenta Anvara Sadata.

ČTĚTE TAKÉ:

Český důstojník propuštěn, beduíni ukončili obléhání

Zavahrí a Islambulí byli v roce 1998 odsouzeni za podstoupení vojenského výcviku v Albánii a plánování vojenských operací v Egyptě.

Muhammada Zavahrího už jednou z vězení propustili. Stalo se tak poté, co lidové povstání loni v únoru svrhlo režim prezidenta Husního Mubaraka. Během dvou dní však znovu skončil za mřížemi.

Soud zprostil viny ještě několik vězňů včetně Sajída Imáma Fadla, který byl duchovním vůdcem radikálního Egyptského islámského džihádu a mentorem Ajmána Zavahrího. Fadl se však stejně jako ostatní odsouzenci v 90. letech vzdal násilí a teroristické útoky kritizoval.

Třiaosmdesátiletý Mubarak odstoupil v únoru loňského roku po osmnácti dnech krvavých protestů. Egyptu vládl tři desítky let. Při povstání, které vypuklo 25. ledna, přišlo o život 850 lidí a šest tisíc dalších utrpělo zranění.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz