Zpravodajství

Bývalý šéf ŘSD Laušman byl propuštěn, bývalý výkonný ředitel Michal Hala zůstal ve vazbě

PRAHA (MEDIAFAX) - Bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Petr Laušman a právník podniku Robert Wolf byli ve středu propuštěni z vazby. 21. prosince byli zadrženi a dnes uplynula lhůta, řekl agentuře Mediafax

Ostatní dva obviněné, bývalého výkonného ředitele ŘSD Michala Halu a šéfa společnosti Monstera International Jiřího Neužila ponechal soud nadále ve vazbě. Rozhodl o tom ve dvoudenním neveřejném zasedání. "Ano, rozhodl, že ve vazbě zůstávají," řekl mluvčí Okresního soudu pro Prahu - východ Jiří Wažik.

PSALI JSME:

Strach politiků! Bojí se seznamu Haly z ŘSD

Všichni čtyři čelí obvinění kvůli nevýhodnému pronajímání pozemků. Byli obviněni z trestných činů přijímání úplatku a porušování povinností při správě cizího majetku.

Například bývalý manažer ŘSD čelí obvinění z trestného činu přijímání úplatku a trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Těchto skutků se měl dopustit tím, že v roce 2006 uzavřel se dvěma obchodními společnostmi smlouvy (a v následujících letech dodatky k těmto smlouvám) o pronájmech pozemků a zbudování obslužných zařízení (odpočívadla a čerpací stanice) na dálnicích D47 a D5.

Tyto smlouvy byly pro Českou republiku krajně nevýhodné, protože kdyby stát pozemky pronajímal bez prostředníků, mohl získat více než 264 milionů korun. Druhý obviněný, majitel dvou obchodních společností, poskytl v letech 2005 - 2006 jako odměnu za uzavření předmětných smluv jednapadesátiletému bývalému manažerovi ŘSD zajištění vlastnických práv k bytu v Krkonoších v hodnotě nejméně 1.7 milionu korun.

PSALI JSME:

Korupce při stavbě dálnic? Policie zatkla bývalé vedení ŘSD

Navíc mu poskytnul další úplatek, a to finanční prostředky ve výši 10 a 5 milionů korun, jejichž úhrada byla zajištěna směnkami, jejichž splatnost byla prodloužena. Tyto směnky byly předány v prosinci krátce před zadržením v jedné restauraci v centru Prahy. Okamžitě po jejich předání kriminalisté ÚOKFK zadrželi tři osoby.

Třetím obviněným je bývalý právník ŘSD Robert Wolf, který se z titulu své funkce podílel na vypracování předmětných smluv. Tento muž je stíhán pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku.

Čtvrtým obviněným je bývalý manažer ŘSD, který rovněž umožnil podpis předmětných nevýhodných smluv. Tento muž je trestně stíhán pro trestný čin porušování povinností při správě cizího majetku a trestný čin přijímání úplatku.

Kriminalisté při realizaci zadrželi celkem sedm osob, u nichž probíhaly domovní prohlídky i včetně prohlídek nebytových prostor na různých místech České republiky k zajištění důkazních materiálů. Při těchto prohlídkách detektivové zajistili mimo jiné několik milionů korun v hotovosti.

tn.cz / mediafax / kos
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz