Petiční kampaň pro podporu Miloše Zemana na prezidentský post odstartovala ve středu. Zemanovci chtějí získat 50 tisíc podpisů.
Bývalý premiér uvedl, že pokud podpisy získá, bude se snažit oslovit voliče zasíláním svého životního příběhu do schránek rodin a televizními debatami.
Petiční archy zašle strana mezi své krajské kolegy, kteří začnou společně s dobrovolníky se sběrem podpisů.
V případě zvolení do funkce hlavy státu by se nesnažil určovat domácí politiku, ale být prostředníkem mezi vládou a opozicí. Milosti by dával, ovšem pouze smrtelně nemocným hříšníkům, u kterých se lékařské kolegium shodne na možném úmrtí v řádech týdnů. Milost by neudělil, pokud by zločinec spáchal vážný trestný čin.
PSALI JSME:
Čestný předseda ČSSD podpořil Zemana. A hostil ho becherovkou
Miloš Zeman zkritizoval i současnou politikou situaci."Dnes máme slabou vládu a dnes máme slabou opozici," uvedl Zeman, podle kterého lze tento fakt vidět například na Holešovské výzvě, která nevidí žádnou politickou alternativu. Čím silnější je opozice, tím je podle něj silnější vláda, protože slabá vláda nenutí opozici k tomu, aby měla seriozní a realistický program. "Jsme dnes v nejhorším možném stádiu politického života," dodal bývalý premiér.
Osmašedesátiletý Zeman se narodil v Kolíně, po vystudování střední ekonomické školy mu režim za referát o T.G. Masarykovi zakázal pokračovat dále ve studiu. Pracoval proto ve strojírnách Tatra Kolín, od roku 1965 mohl začít studovat Vysokou školu ekonomickou alespoň dálkově, od roku 1967 pak denně. V roce 1968 vstoupil do Komunistické strany Československa, ze které byl na začátku 70. let vyloučený pro nesouhlas s okupací Československa a následnou normalizací.
Dále pak pracoval v tělovýchovném podniku Sportpropag a v zemědělském podniku Agrodat, z obou byl propuštěný na pokyn režimu kvůli jeho odborným textům.
Od roku 1990 pracoval v Prognostickém ústavu Československé akademie věd. Na konci ledna se dostal za Občanské fórum do Federálního shromáždění.
V roce 1993 se stal předsedou ČSSD, v roce 1998 předsedou vlády. V roce 2002 už znovu nekandidoval. V roce 2003 ho Poslanecká sněmovna nezvolila za prezidenta.
V roce 2009 založil Stranu práv občanů – Zemanovci, která ve volbách o rok později získala 4,3 procenta hlasů, do sněmovny se tedy nedostala, Zeman následně rezignoval na post předsedy. Na podzim ho strana zvolila do funkce čestného předsedy.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz