Zpravodajství

Šokující výsledky studie: Virus HIV se nešíří jen krví, proniká i zdravou tkání!

Virus HIV může do organismu proniknout drobnými rankami, ale podle nedávných studií také zdravou tkání ženských genitálií. Tento objev může znamenat převrat v prevenci nemoci AIDS.

Vědci se dosud domnívali, že virus HIV napadá imunitní systém poté, co do těla pronikne drobnými rankami, které se v oblasti pohlavních orgánů mohou vyskytovat.
 

Byli toho názoru, že pokud je vaginální sliznice zdravá, poskytuje dostatečnou ochranu ženy před nákazou při pohlavním styku.
 

Lékaři z univerzity Feinberg School of Medicine v americkém Chicago ovšem zveřejnili studii, která dosavadní názor popírá.

ČTĚTE TAKÉ:

Sanitářka se píchla o jehlu s HIV. Na nemocnici vysoudila sto tisíc
 

Vedoucí výzkumu Thomas Hope říká: "I zdravá tkáň je zranitelná. Dříve jsme se domnívali, že k přenosu dochází při nepatrných poraněních. Neznali jsme ale přesný způsob, jak se HIV na ženy přenáší."
 

Hope a jeho tým vyvinuli novou metodu, díky níž mohou sledovat pohyb viru v hostitelském organismu. Zjistili, že HIV rychle proniká i zdravou tkání, aby mohl napadnout imunitní systém.
 

Jejich objev vysvětluje, proč některé dosavadní způsoby prevence, například používání pesaru, které se praktikuje v některých afrických zemích, selhává. Jedinou efektivní ochranou tak stále zůstává používání kondomu.
 

"AIDS hrozí všem. Je smutné, když si uvědomíme, že kdyby lidé běžně používali kondomy, tento problém by vůbec nevzniknul," říká Hope.
 

Virus HIV se navzdory vžitým představám šíří především mezi heterosexuály. Na celém světě už mu podlehlo více než 25 miliónů lidí.

hel, tn.cz / Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz