APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Konec zneužívání občanského zákoníku! Sněmovna schválila novelu na ochranu spotřebitelů

Konec zneužívání občanského zákoníku! Sněmovna schválila novelu na ochranu spotřebitelů
Zdroj: Mediafax

Počet podnikatelů, kteří svým klamavým chováním okrádají své spotřebitele stále stoupá. Nastane razantní konec obcházení zákona, sněmovna schválila zákon na posílení jejich ochrany.

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která s agresivními praktikami ihned skoncuje. Normu podpořilo 166 poslanců napříč politickým spektrem.
 

"Pro řadu spotřebitelů je to úprava potřebná. Řada lidí se setkala s podvody a zneužíváním občanského zákoníku," uvedl za předkladatele předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Za schválení zákona sněmovně poděkoval.
 

Normu podpořil i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS. Předloha má umožnit odstoupit od smlouvy, která byla uzavřena i na místě mimo provozovnu podnikatele.
 

"V praxi stále častěji dochází k tomu, že podnikatelé nabízející své zboží a služby formou obchodování mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele - zejména na předváděcích akcích - zneužívají zákonnou výjimku a nechávají spotřebitele přímo ve smlouvě nebo v samostatné listině podepisovat prohlášení o tom, že si spotřebitel výslovně sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky," uvádí materiál z dílny poslanců ČSSD.


PSALI JSME:

Záchranáři se úředními osobami nestanou. Poslanci návrh zamítli


 

Zejména senioři jsou vystaveni klamavým a agresivním praktikám ze strany podnikatelů a nechají se přimět k podpisu dokumentu, který je zbavuje svých spotřebitelských práv na odstoupení od smlouvy.
 

Předložená novela občanského zákoníku z příslušného ustanovení proto vypouští větu, která takové jednání ze strany obchodníků umožňuje.
 

K předloze sněmovna přijala také pozměňovací návrh ústavně-právního výboru. Ten uvádí, že spotřebitel nemůže odstoupit pouze od smlouvy o opravě nebo údržbě provedené v místě určeném spotřebitelem a na jeho žádost. To by neplatilo, pokud by dodavatel provedl jinou než vyžádanou opravu nebo dodal jiné zboží než nutné k provedení opravy.
 

Podle současné právní úpravy může spotřebitel v případě uzavření smlouvy mimo provozovnu písemně odstoupit od smlouvy do 14 dnů ode dne jejího uzavření. "To neplatí u smluv, u kterých si spotřebitel sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky," vysvětlují autoři v důvodové zprávě. Spotřebitelé tak mají po uzavření takové smlouvy dvě možnosti.
 

"První z nich je od smlouvy odstoupit a v případném soudním sporu prokazovat, že spotřebitelská smlouva byla skutečně uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele a že si návštěvu dodavatele nevyžádal, ačkoliv podnikatel disponuje listinou, kde spotřebitel potvrdil opak. Druhou možností je od smlouvy neodstupovat a ponechat ji tak platnou a účinnou," vysvětluje materiál.
 

Spotřebitelé ve většině případů volí kvůli případným soudním komplikacím druhou variantu, a to fakticky znamená, že se dobrovolně zbavují práva na odstoupení od smlouvy.
 

Nová úprava zároveň reaguje na evropskou směrnici o ochraně spotřebitele, která v současnosti prochází legislativním procesem.
 


 

mach, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz