Zpravodajství

Benzín a nafta podražily. Víme, kde natankujete nejlevněji

Průměrná cena benzínu Natural 95 vzrostla o 32 haléřů. Nyní natankujete litr za 37,21 korun. Nejlevnější jsou pohonné hmoty v jihočeském kraji.

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu opět pokořily historické rekordy, benzin Natural 95 zdražil v průměru o 32 haléřů na 37,21 Kč za litr, nafta o 12 haléřů na 36,93 Kč za litr. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.

"Příčinou byl růst průměrných cen pohonných hmot na burze v Rotterdamu a velmi pozvolný návrat distribučních marží k průměrným úrovním,“ uvedl Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum. Na trhu s energiemi stálo podle něj za pozornost prohlášení ropného ministra Saudské Arábie, který oznámil, že v případě potřeby je země schopná zvýšit těžbu ropy o 25 procent. Dále řekl, že rezervní kapacita země je 2,5 milionu barelů ropy denně.

ČTĚTE TAKÉ:

Odpovědí na drahý benzín je tohle miniautíčko

Průměrné ceny pohonných hmot v Rotterdamu v uplynulém týdnu mírně poklesly. "Mírného posílení se dočkala koruna. Růst cen u čerpacích stanic by se měl v průběhu tohoto týdne zastavit. Očekáváme stagnaci či mírné zlevnění pohonných hmot,“ dodal Čermák.

Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Jihočeském kraji (36,75 Kč), poslední místo stále patří jižní Moravě (37,69 Kč). Ceny benzinu rostly nejvýrazněji v Plzeňském kraji (o 47 haléřů), nejméně vzrostly v Královéhradeckém kraji (o 24 haléřů).

Také v případě nafty patří první místo Jihočeskému kraji (36,49 Kč) a poslední Jihomoravskému kraji (37,38 Kč). Nejvýrazněji ceny vzrostly v Olomouckém kraji (o 27 haléřů), nejméně rostly ve Zlínském kraji (o tři haléře).

Natural 95 je o 96 haléřů dražší než před měsícem, diesel je v meziměsíčním srovnání dražší o 25 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 3,18 Kč (9,34 %), nafta o 3,15 Kč (9,32 %).

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

muf, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz