Zpravodajství

Velitele indické armády obvinili kvůli úplatkům za české tatrovky

Velitele indické armády obvinili kvůli úplatkům za české tatrovky
Zdroj: Mediafax

Za nákupem vojenských tatrovek, které jsou dováženy do Indie stály úplatky. Byly předražené a nekvalitní, obviněn je velitel indické armády V. K. Singha, informuje v úterý webový portál The Hindu.

Bývalý člen vojenské rozvědky a nynější armádní lobbista Tédžinder Singh měl v září 2010 V. K. Singhovi nabídnout 140 milionů rupií (50,8 milionu korun) za to, že povolí nákup šesti set vozů české výroby.
 

V. K. Singh podle svých slov o úplatku ihned informoval ministra obrany A.K. Antonyho. Ten ale vyšetřování nařídil až nyní, poté, co V. K. Singh o celém skandálu promluvil v rozhovoru pro The Hindu.
 

Antony se hájí tím, že dosud neměl k dispozici písemnou stížnost. "Byl jsem v šoku. Řekl jsem mu, ať s tím něco dělá, on ale tvrdil, že to nechce hnát dál. Nevím, proč to nechtěl řešit," tvrdí ministr.
 

Tédžinder Singh obvinění popírá a armádního velitele žaluje za "nevyčíslitelné škody", které utrpěla jeho pověst a budoucí podnikání. Příznivci V. K. Singha ale slibují, že u soudu předloží nahrávku, která zachycuje nabízení úplatku.
 

Lobbista potvrdil, že se v září 2010 s armádním velitelem setkal, o nákupu vojenských vozidel ale prý vůbec nehovořili. "Nepracuju pro Tatru, nezastupuju ji. Je proto nelogické předpokládat, že bych mohl někomu nabízet takové sumy," argumentuje.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr Pospíšil v hledáčku policie. Koupil pro stát zchátralý klášter

Indická armáda začala české tatrovky nakupovat v roce 1986. Od té doby jich do země dorazilo sedm tisíc. Podle V. K. Singha byly vozy předražené a nekvalitní, Indům navíc chyběly náhradní díly a nástroje pro jejich údržbu.
 

Ministerstvo armády ale popírá, že by s tatrovkami byly problémy. "Nikdy jsme od ozbrojených složek nedostali žádnou stížnost. Některé vozy už jsou dost staré a potřebují servis a opravy. Kdykoli jsme ale požádali o náhradní díly, firma BEML je dodala," cituje list The Times of India mluvčí ministerstva.
 

Kopřivnické tatry do Indie putují prostřednictvím dodavatelských firem BEML a Tatra Sipox sídlící ve Velké Británii. Vozy se dodávají po částech a montují se až na místě. Armáda je pak používá jako odpalovací platformy pro rakety nebo při přepravě vojenského vybavení a zásob.

mach, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz