Jiří Lang je podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) apolitický a loajální ředitel Bezpečnostní a informační služby (BIS). "Pokládám ho za mimořádně kvalitního ředitele," uvedl Nečas.
"Pokládám Langa za mimořádně kvalitního ředitele BIS. Je apolitický a loajální," řekl Petr Nečas v Otázkách Václava Moravce a doplnil, že případné postihy by samozřejmě následovaly, ale v současné době nejsou o Langově pochybení žádné důkazy.
Nečas tak reagoval na kauzu kolem odposlechů telefonátů vlivného lobbisty Romana Janouška, do kterých se zapletla i BIS. Nová nahrávka, kterou má k dispozici týdeník Euro, ukázala, že byl Janoušek v úzkém kontaktu s vysokými představiteli BIS a získával od nich informace.
ČTĚTE TAKÉ:
Exagent BIS spáchal sebevraždu! Měl falšovat účty
Odposlechy Béma BIS vůbec neřešila! Raději přerušila jednání
Janoušek se na nahrávkách bavil i s vedením BIS
Na nahrávce z roku 2007 lobbista hovoří se šéfem protiteroristického odboru BIS Janem Pavlíčkem. Mimo jiné spolu rozebírají také vzdělání tehdejšího šéfa BIS Jiřího Langa, který měl pouze bakalářské vzdělání, což mu k výkonu vysoké funkce nestačilo.
"Můžu ujistit, že v této chvíli služba nemá žádný poznatek, ani informaci, že by někdo z našich zpravodajských důstojníků pracoval ve svůj prospěch, nebo prospěch jiných osob proti bezpečnosti, nebo ekonomickým zájmů státu, porušoval zákony, přísahu a interní předpisy služby. Samozřejmě se celým příběhem budeme zabývat, já v této chvíli ale nemám k dispozici nějaké další ověřené kontexty, které by vedly k fundovanému vyjádření. Co ale mám, je velmi silný pocit, že jde v těchto dnech o frontální útok na BIS," uvedl pro Mediafax mluvčí BIS Jan Šubert.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz