Zpravodajství

Vanilková krize! Zdraží zmrzlinu a další výrobky

Cena zmrzliny by mohla v létě stoupnout až o deset procent, varují analytici. Může za to nedostatek vanilky na světovém trhu způsobený její letošní neúrodou.

Mezi významné producenty tohoto koření patří Indie a Mexiko, v obou zemích se ale letos vanilce mimořádně nedařilo. Podle britského listu The Daily Telegraph v Mexiku sklidili o celých 90 procent méně lusků než obvykle.
 

Velkoobchodní cena komodity už nyní stoupla až o čtyřicet procent během dvou měsíců a její cena se bude dále zvyšovat. To se nepříznivě odrazí na ceně nejen zmrzliny, za kterou bychom si v létě mohli připlatit  až o 10 procent víc, ale i na ceně dalších cukrovinek, parfémů a dokonce léků.

ČTĚTE TAKÉ:

Dvě zmrzliny denně zvyšují šanci na otěhotnění
 

"Vanilka je nejdražší ingrediencí ve zmrzlině, tudíž je velmi pravděpodobné, že růst její ceny povede ke zdražení zmrzliny,“ uvedl Nick Peksa z analytické společnosti Mintec. "Odhadujeme, že její cena vzroste až o deset procent. Už nyní jsou světové zásoby vanilky takřka spotřebované a nacházíme se v bodě, kdy začíná prudce zdražovat.“
 

Během posledních dvou měsíců stoupla cena vanilky z 25 dolarů za kilo na 35 až 40 dolarů. Pěstování tohoto voňavého koření je velmi náročné a malá úroda proto jeho ceny snadno ovlivní. Největšími producenty jsou Madagaskar a Indonésie. Vanilka je druhým nejdražším kořením světa hned po šafránu.
 

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz