Zpravodajství

Jsou hrací automaty u vás v hospodě legálně? Ověřte si to na VELKÉ MAPĚ HAZARDU

Na ministerstvo financí míří trestní oznámení. Podávají ho občanská sdružení Občané proti hazardu a Brnění. Podle nich rezort podporuje v Česku gamblerství i za cenu porušování zákona.

Občanská sdružení podala trestní oznámení na konkrétní osoby ministerstva financí, včetně ministra Kalouska. Podle nich totiž podporují hazardní hráčství a při tom porušují zákony.

PODÍVEJTE SE, KDE JSOU NELEGÁLNĚ PROVOZOVÁNY HERNY
 

Například některé automaty lze u nás povolit jen na dobu jednoho roku. Ministerstvo je ale běžně povoluje na deset let.
 

Nerespektuje obce, které se herny snaží omezovat vyhláškami, a také zrušilo omezení částky, kterou smí v hracích přístrojích člověk prohrát.

ČTĚTE TAKÉ:

Obecní kasy mají z hazardu pohádkové zisky
 

Kvůli tomu má podle členů sdružení naše republika nejvyšší počet hazardních přístrojů na světě.
 

Jen pro porovnání. Ve Francii připadá na jeden hazardní přístroj 18 tisíc obyvatel. U nás je to 80 lidí. A například ve městě České Velenice na jihu Čech připadá na jeden automat 13 lidí.
 

Mapy hazardu
 

Občanské sdružení Brnění představilo novou podobu Map Hazardu. Mapy ukazují všechna porušení zákona o loteriích, kterého se dlouhodobě dopouští Ministerstvo financí pod vedením Miroslava Kalouska (TOP09). Do map je zaneseno 70 tisíc hazardních přístrojů v celé republice, které Kalouskův úřad povolil. Každý si může najít svou obec a zjistit, zda je v ní hazard povolen v souladu se zákonem.
 

Prostřednictvím Map dosud lidé zmapovali hazard v 90 obcích České republiky. V mnoha obcích se mapy staly základem pro kampaně proti všudypřítomnému hazardu, hazard mapovali zastupitelé, úředníci i aktivní občané. Současná podoba Map ukazující porušování sousedství je k nalezení ZDE.
 

Reakce Ministerstva financí
 

Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob zaslal TN.cz toto vyjádření:
 

Důrazně odmítáme tyto informace. Ministerstvo financí postupovalo a postupuje podle zákona a vždy respektovalo judikáty soudů.
 

Ministerstvo financí prosadilo novelu zákona, která obcím umožňuje regulovat videoloterní terminály. Dále se podařilo prosadit zdanění hazardu a zvýšení jeho odvodové zátěže. Byl také odstraněn neprůhledný systém odvodů na veřejně prospěšné účely, který býval zneužíván.
 

Místo toho se odvádí prostředky do státního rozpočtu a rozpočtů obcí. Díky těmto opatřením mohlo Ministerstvo financí zrušit od poloviny října asi 22 tisíc herních zařízení. Kromě toho se posílil dohled nad loteriemi, kdy byla zřízena místa asi 160 kontrolorů, kteří se tématu věnují na plný úvazek. Díky tomu se počet správních řízení za odhalené nedostatky meziročně více než ztrojnásobil, uzavřel mluvčí ministerstva.
 


 

fim/s přispěním Kristýny Fantové, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz